Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty spółce Vectra. Twierdzi, że operator jednostronnie wprowadził klauzulę umożliwiającą podwyższenie opłaty za internet i telewizję. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.

Jak podaje UOKiK, abonenci Vectry dostali listy informujące o dodaniu do ogólnych warunków umowy postanowienia, umożliwiającego podnoszenie ceny raz w roku. Jednak w ocenie urzędu dotychczasowe zapisy umowy nie uprawniały operatora do takiego ruchu.

Vectra zignorowała wystąpienie UOKiK

Najpierw UOKiK wystąpił więc do operatora z tzw. wezwaniem miękkim, w którym wezwał do wycofania się z przygotowywanych zmian. Vectra jednak zignorowała wystąpienie i podniosła abonament o 5 zł miesięcznie. W konsekwencji klienci, którzy nie wypowiedzieli umowy, musieli płacić rocznie 60 zł więcej za usługi telekomunikacyjne.

Jak komentuje prezes UOKiK, zmiana istotnych warunków trwającej umowy może nastąpić tylko wówczas, gdy kontrakt to wyraźnie przewiduje. Temu służą klauzule modyfikacyjne, określające jakie warunki umowy i w jakich okolicznościach mogą zostać zmienione (np. cena usługi). Nie można takich postanowień wprowadzać jednostronnie.

UOKiK kwestionował już takie nieprawidłowo wprowadzane zmiany w branży finansowej, ubezpieczeniowej i e-płatności.