Zrobiło się głośno wokół przetargu ogłoszonego w końcu sierpnia br. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczy on zawarcia umowy na ramowej na zakup blisko 4 tys. telefonów komórkowych i 150 routerów. To wzbudziło zdziwienie w tym kontekście, że w CBA zatrudnionych jest – według danych z marca br. – ok. 1350 osób, czyli postępowanie dotyczy 3 razy większej liczby urządzeń.

Co nie jest prawdą według CBA

CBA zabrało głos w sprawie. „W związku z doniesieniami medialnymi o planowanym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zakupie 4 tys. aparatów komórkowych, informujemy, że nie jest to prawda. Postępowanie dotyczy umowy ramowej, a ilości podane w opisie przedmiotu zamówienia są wyłącznie wartościami szacunkowymi” – komentuje biuro.

CBA podkreśla, że umowa ramowa nie ma charakteru zobowiązującego, a za jej pomocą ustalana jest jedynie cena i potencjalna ilość dostarczonych urządzeń.

„Zawarcie umowy ramowej nie jest równoznaczne z udzieleniem zamówienia” – zaznacza CBA.

„Nie jest także prawdą, że CBA dokonuje obecnie zakupu urządzeń tego typu, jak również nie jest prawdą, iż Biuro, w ramach potencjalnego zamówienia, formułuje wymagania dotyczące wyłącznie jednego, określonego systemu operacyjnego” – dodaje CBA.

Połowa smartfonów z Androidem, połowa z iOS

Według SIWZ CBA może zamówić do 3972 smartfony z 5G i możliwością nagrywania wideo minimum w 4K, w tym połowa to sprzęt z Androidem z ekranami 6,5 – 6,8 cala, a druga połowa z iOS i wyświetlaczami od 5,4 do 6,7 cala.

W przypadku sprzętu z Androidem najwięcej – 1736 szt. – potrzebnych może być telefonów 6,5-calowych, z 6 GB RAM, 128 GB wbudowanej pamięci. W przypadku iPhone’ów również największa ilość – 1736 szt. – to 5,4-calowe modele z 4 GB RAM i 64 GB pamięci.

Kryteria wyboru smartfonów to cena (60), gwarancja (10), terminy dostawy (20), akcesoria ochronne (10).

Dla routerów kryteriami są: cena (60), okres gwarancji (20), termin dostawy (20).

Umowa ramowa zostanie zawarta z maksymalnie 5 wykonawcami. Oferty można składać do 28 września br.