Wydatki na “IT cienia” obciążają przedsiębiorstwa
Firmy coraz więcej wydają na oprogramowanie kupowane poza kontrolą działów IT. Według prognozy to zjawisko będzie się nasilać.
Przyczyną rosnących kosztów „IT cienia” (shadow IT – rozwiązania zamawiane i używane bez nadzoru firmowych informatyków), jest brak elastyczności działów IT w przedsiębiorstwach. Dlatego pracownicy lub poszczególne jednostki organizacyjne sami kupują np. oprogramowanie, które ich zdaniem jest im potrzebne. Szefowie IT z firm w Niemczech, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA ankietowani przez Conopy (spółkę zależną Atosa) szacują roczne wydatki na „IT cienia” średnio na 13 mln euro w jednym przedsiębiorstwie. Dwie trzecie pytanych (60 proc.) jest przekonana, że są one obecnie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.
Połowa (51 proc.) respondentów szacuje udział “IT cienia” w firmowych wydatkach na IT na 5 – 15 proc. (co odpowiada średnio kwocie 8,6 mln euro). CIO z różnych krajów prognozują, że w 2015 r. ten udział wzrośnie do 20 proc.
Z badania wynika, że w ramach „IT cienia” firmy inwestują przede wszystkim w backup danych (ten cel wskazało 44 proc. ankietowanych). Kolejne miejsca na liście wydatków zajmuje współdzielenie plików (36 proc.) i archiwizacja (33 proc.). To zaskakujące priorytety, ponieważ tego typu rozwiązania są, a przynajmniej powinny być wdrażane centralnie przez działy IT. Zdaniem szefa Canopy, Philippe’a Llorensa, pokazuje to konieczność lepszej kontroli nad pracą tych działów.
Inwestycje w narzędzia analityczne mają 27 proc. udziału w kosztach „IT cienia”. Jedynie 17 proc. pytanych twierdzi, że obchodzą oficjalną drogę zakupu rozwiązań IT, aby lepiej obsługiwać swoich klientów.
Z badania wynika, że problem “IT cienia” dotyka przede wszystkim amerykańskie firmy. W 2014 r. średni wydatek na niekontrolowane rozwiązania w jednym przedsiębiorstwie w USA wyniósł 26 mln euro – to o ponad połowę więcej niż we Francji i Wielkiej Brytanii (11 mln euro). W Niemczech szacunkowe koszty na 1 firmę są mniejsze niż 6,5 mln euro.
Podobne aktualności
Cień shadow IT nad polskimi firmami
Aż 70 proc. polskich przedsiębiorstw nie wprowadziło odpowiedniej kontroli zagrożeń związanych z shadow IT.
„Kanał cienia” zagrożeniem dla integratorów
Firmy obsługujące "shadow IT" mogą wypychać z rynku klasycznych integratorów. Ratunkiem dla nich jest wysoka specjalizacja - wynika z prognozy.
Będzie mniejszy CIT dla małych firm
Małe przedsiębiorstwa będą płacić CIT według obniżonej 15-procentowej stawki – tak chce Ministerstwo Finansów.