Grupa została dobrze zabezpieczona na wypadek wojny na Ukrainie – zapewnił wiceprezes Asbisu Costas Tziamalis według ISBnews. Zapewnił, że ewentualne sankcje wymierzone w Rosję nie będą miały wpływu na działalność międzynarodowego dystrybutora, ponieważ grupa nie ma żadnych relacji handlowych z rosyjskimi podmiotami, które mogą objąć restrykcje. Należności z tytułu dostaw na Ukrainie i w Rosji są natomiast ubezpieczone. W przypadku Ukrainy do umów polis wprowadzono również takie zdarzenia jak dziania wojenne – według dyrektora. Dodaje on również, że firma zabezpieczyła się na wypadek ryzyka walutowego.

Gdy Rosja dokonała aneksji na Krym w 2014 r., firma – jak wynika z komentarza – przygotowała się do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi (po aneksji Krymu nastąpiły duże spadki sprzedaży na rynkach ukraińskim i rosyjskim). Rosja i Ukraina to dwa największe rynki dla Asbis Enterprises. Łącznie wygenerowały w ub.r. ponad 1 mld dol. obrotu dystrybutora.

Ponad 3 mld dol. sprzedaży w 2021 r.

W 2021 r. Asbis Enterprises wypracował rekordowe wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym roku. Przychody ze sprzedaży w 2021 r. po raz pierwszy przekroczyły próg 3 mld dol. (wyniosły blisko 3,1 mld dol.) w porównaniu do 2,4 mld dol. w 2020 roku, co oznacza wzrost o 30 proc. Zysk netto w tym czasie podwoił się i wyniósł 77,1 mln dol., w porównaniu do 36,5 mln dol. w 2020 r.

W IV kw. 2021 r. Asbis Enterprises miał 948 mln dol. przychodów (wzrost o 10 proc. r/r), a zysk netto wyniósł 28,7 mln dol. (+34 proc.).