Softbank może dodatkowo liczyć na 5 mld dol. w gotówce lub akcjach pod warunkiem, że Arm osiągnie cele finansowe wyznaczone przez nowego właściciela. Nvidia wyemituje również 1,5 miliarda dol. w akcjach dla pracowników Arm.

Nvidia, która produkuje procesory graficzne, wraz z Arm, projektującym mikroprocesory zasilające większość smartfonów na świecie, mogą stworzyć niezwykle silny tandem. Warto podkreślić, że akcje Nvidii w tym roku należą do jednych z najcenniejszych na rynku. Amerykański producent po wchłonięciu Arm może zdominować rynek smartfonów, jak też inteligentnych urządzeń – od głośników aż po gadżety monitorujące aktywność fizyczną.

Transakcja, jedna z największych w historii przejęć półprzewodników, jest z pewnością sukcesem  Softbanku i jego dyrektora generalnego Masayoshi Sona, który cztery lata temu kupił Arm za 32 mld dol.

Nvidia, z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 300 mld dol., jest najcenniejszą amerykańską firmą produkującą półprzewodniki. Wcześniej prymat należał do Intela, ale akcje tego koncernu spadły z powodu błędów produkcyjnych.

Roczne  przychody Nvidii wynoszą około 11 mld dol., a po przejęciu Arm powinny wzrosnąć o dodatkowe 1,9 mld dol.