Problem dotyczy prywatnego sprzętu używanego przez pracowników do zadań służbowych i korzystania z firmowej sieci czy baz danych (zjawisko BYOD – Bring Your Own Device). Urządzenia nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone, a administratorzy w przedsiębiorstwie z reguły nie mają nad nimi pełnej kontroli, co zwiększa ryzyko wycieku informacji bądź infekcji. Zdaniem Websense wyniki badań, dotyczących sprzedaży urządzeń mobilnych oraz ich wykorzystania przez pracowników brzmią alarmująco. Zagrożenia związane z poszczególnymi platformami mobilnymi są – według Websense Security Labs – wprost proporcjonalne do ich popularności. Zgodnie z badaniami IDC, w 2012 r. największy udział w rynku miał Android (61 proc.). Drugi był iOS (20,5 proc.), natomiast udziały pozostałych systemów były stosunkowo niewielkie (Windows – 5,2 proc, BlackBerry – 6 proc, inne – 7,2 proc.). Do 2016 r. sytuacja nie ulegnie istotnym zmianom, choć udział Androida będzie się zmniejszał, przede wszystkim na rzecz systemów iOS i Windows.

Websense Security Labs zwraca też uwagę na rosnącą wręcz lawinowo sprzedaż smartfonów i tabletów. Według IDC, w 2012 r. sprzedaż smartfonów osiągnęła w 2012 r. 1,8 mld szt., czyli niemal czterokrotnie więcej niż sprzedaż desktopów i notebooków razem wziętych (351 mln szt.). W tym samym czasie, sprzedaż tabletów osiągnęła według IDC 107 mln  szt., co daje jeden tablet na dwa sprzedane komputery.

W tym kontekście mało optymistycznie brzmią wyniki badań InformationWeek, zgodnie z którymi 86 proc. przedsiębiorstw jest otwartych na model pracy BYOD, mimo że 69 proc. nie tylko nie zaimplementowała żadnych rozwiązań mobilnego bezpieczeństwa ale nie określiła nawet założeń polityki, która miałaby regulować wykorzystywanie prywatnych urządzeń mobilnych pracowników w miejscu pracy.