Sprzedaż przełączników do centrów danych wzrosła o 16 proc. rok do roku w I kw. 2022 r. – według Dell’Oro Group. Przychody okazały się zaledwie o 2 proc. niższe od rekordowego poziomu w poprzednim kwartale.

Dostawcy chmury motorem rynku

Według analizy Dell’Oro pomimo ciągłych wyzwań związanych z dostawami, które wpływają na wszystkie komponenty, „rynek przełączników do centrów danych nadal działa wyjątkowo dobrze we wszystkich głównych segmentach”: dostawcy usług w chmurze, operatorzy telekomunikacyjni i duże przedsiębiorstwa.

Przy czym koncerny chmurowe zdecydowanie najmocniej ciągną rynek w górę – ich udział we wzroście w I kw. br. oceniono na ok. 70 proc.

Arista, H3C, Juniper, chińska firma Star-net Ruijie i dostawcy white box zapewnili większość wzrostu na rynku w I kw. br. Arista rosła najszybciej i była w stanie zyskać ponad dwa punkty udziału w przychodach w ciągu kwartału.

6 miesięcy czekania na sprzęt

Warto jednak zauważyć, że wyniki I kw. br. pokazują w sporej części opóźnione dostawy.

„Biorąc pod uwagę wydłużone czasy realizacji dla kilku produktów, które obecnie przekraczają sześć miesięcy, wyniki sprzedaży i producentów odnotowane w I kw. 2022 r. są odzwierciedleniem zamówień, a w niektórych przypadkach zmian konkurencyjnych, które miały miejsce w drugim kwartale czy w połowie zeszłego roku” – zauważa Sameh Boujelbene, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Data center wciskają gaz. Potrzebują większych prędkości

Porty 25 Gb/s, 100 Gb/s, 200 Gb/s i 400 Gb/s stanowiły prawie 70 proc. przesyłek w I kw. 2022 r. i odpowiadały za 80 proc. przychodów, ponieważ pandemia faworyzowała większe prędkości pod względem podaży, jak i popytu.

Przesyłki 400 Gb/s przekroczyły 800 tys. portów w ciągu kwartału, pomimo częściowo odroczonych przychodów w niektórych usługach chmurowych. Spodziewane jest dalsze przyspieszenie w tym segmencie.