Meng Wanzhou, CFO i wiceprezes Huawei pozostanie w areszcie – zdecydował w piątek kanadyjski sąd. Wanzhou została aresztowana w Vancouver 1 grudnia. Jest poszukiwana na wniosek amerykańskiej prokuratury. USA domagają się jej ekstradycji, zarzucając jej złamanie embarga na handel z Iranem. Sąd nie podjął decyzji, czy wydać wiceprezes Huawei Amerykanom, czy też zwolnić ją za kaucją. Twierdzi, że potrzebuje więcej czasu, by przyjrzeć się sprawie. Wanzhou wnosi o kaucję ze względów zdrowotnych.

Według sądu w razie ekstradycji do USA Wanzhou usłyszy zarzuty spisku mającego na celu oszustwo wielu instytucji finansowych. Grozi jej do 30 lat więzienia za każdy zarzut. Mają one związek z sankcjami wobec Iranu. Mianowicie amerykańscy śledczy ustalili, że w latach 2009-2014 interesy z Iranem prowadziła zarejestrowana w Hongkongu spółka Skycom Tech. Miała ona sprzedać irańskiej firmie telekomunikacyjnej m.in. sprzęt HP za co najmniej 1,3 mln euro. Według prokuratorów za Skycom stał Huawei, a Wanzhou wprowadziła w błąd instytucje finansowe USA co do związku chińskiego koncernu z kontrolowaną przez niego spółką.

Tymczasem presja chińskich władza w sprawie dyrektor Huawei rośnie. Minister spraw zagranicznych tego kraju domaga się natychmiastowego uwolnienia Wanzhou. W przeciwnym razie Kanada poniesie według niego odpowiedzialność za "poważne konsekwencje".

Narasta obawa retorsji ze strony Chin w handlu z USA czy wobec amerykańskich firm z branży. A konsekwencje zaostrzenia konfliktu mogą odczuć światowe rynki. Według japońskich mediów Cisco wprowadziło ograniczenie podróży służbowych swoich pracowników do Chin tylko do koniecznych wyjazdów. Koncern wyjaśnia, że wewnętrzne pismo w tej sprawie wysłano w wyniku błędu niektórym pracownikom i nie odzwierciedla ono zasad Cisco.

USA ograniczają Huawei dostęp do rynku tego kraju, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Obawa przez chińskimi firmami IT dotarła do Europy. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wskazuje na ich współpracę ze służbami i ryzyko wycieku danych. Huawei stanowczo zaprzecza zarzutom działalności szpiegowskiej.