Sprzedaż dysków twardych zewnętrznych spadła o 15,1 proc. jeśli chodzi o wolumeny, a wewnętrznych o 10,2 proc. w I kw. 2023 r. wobec IV kw. 2022 r. Tymczasem rynek SSD wzrósł o 1,8 proc. – według Futuresource Consulting.

SSD przewyższają już wolumenami HDD. Na rynek w I kw. 2023 r. dostarczono 28,2 mln szt. SSD, w tym blisko 92 proc. to jednostki wewnętrzne. Liczba dostarczonych HDD wyniosła 23,4 mln szt., z czego ponad 64 proc. to dyski zewnętrzne.

Choć popyt na HDD spada, ich sprzedaż jest nadal niewiele niższa niż SSD i są opcją wówczas gdy większa pojemność jest ważniejsza niż duże prędkości.

Klienci będą poszukiwać większych pojemności

Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na fizyczne pamięci masowe o dużej pojemności wzrośnie wraz z powrotem do stabilności gospodarczej.

Widać już, że popyt przesuwa się do wyższych pojemności. Wzrosty na nośnikach 1 – 2 TB oraz 5 TB wyraźnie przekroczyły 20 proc., a pojemności 100 GB – 1 TB doświadczyły spadków.

Rynek dysków dla przedsiębiorstw będzie nadal rósł w związku z inwestycjami firm w rozbudowę infrastruktury. W I kw. br. Futuresource odnotował wzrost sprzedaży nośników SSD klasy średniej i wyższej dla przedsiębiorstw odpowiednio o 3,1 proc. i 11 proc.

Ponadto można się spodziewać, że zapotrzebowanie na kopie zapasowe i przechowywanie coraz większych plików będzie napędzać popyt na dyski SSD i moduły DRAM klienckie i gamingowe.

Póki co jednak, za II kw. 2023 r. oczekuje się spadku sprzedaży wolumenów wszystkich kategorii wobec I kw. 2023 r.

Ożywienie rynku nie jest przewidywane co najmniej do końca 2023 r. – według Futuresource Consulting.