Dyrektor generalny kilku firm IT z siedzibą w Miami przez blisko 10 lat (2013 – 2022) sprzedawał nielegalny sprzęt Cisco. Jego wartość w handlu detalicznym oszacowano na 1 miliard dolarów.

Lewy „interes” kręcił się za pośrednictwem 19 przedsiębiorstw, a także 15 witryn na Amazonie i co najmniej 10 na eBayu.

„Sprowadzono z Chin dziesiątki tysięcy podrobionych i niskiej jakości urządzeń do amerykańskiego łańcucha dostaw, zagrażając użytkownikom z sektora prywatnego i publicznego, w tym bardzo wrażliwym zastosowaniom wojskowym USA” – twierdzi prawnik Vikas Khanna.

Podróbki w służbie sił zbrojnych USA

Część sfałszowanego sprzętu była wykorzystywana przez amerykańskie siły zbrojne w tajnych operacjach. Implementowano go m.in. do systemów obsługi myśliwców F-15, F-18 i F-22, śmigłowców Apache i bombowców B-52. Został wdrożony także m.in. w szpitalach i szkołach. Czasami lewe produkty zawodziły, powodując szkody w sieciach.

Trudno nie zgodzić się z opinią prawnika, który nazwał całe przedsięwzięcie „jedną z największych w historii operacji związanych z handlem podróbkami”, wskazując na „zapierającą dech w piersiach skalę” całej akcji.

Dyrektor przyznał się już w ub.r. do odsprzedaży nielegalnych produktów Cisco o wspomnianej wartości. Został skazany przez sąd federalny w New Jersey. W ramach ugody musi zapłacić koncernowi i innym ofiarom 100 mln dol. odszkodowania.

Skąd się wziął nielegalny sprzęt

Oszukańcza działalność CEO została wykryta przez władze USA i Cisco już w 2014 r., kiedy to przejęto dostawy podróbek do jego przedsiębiorstw i nakazano mu zaprzestanie tych praktyk. Jednak nadal polegał on na chińskich dostawcach. Ci natomiast często korzystali ze starszych lub niższych modeli Cisco, w tym takich, które zostały wcześniej wyrzucone, i przerabiali je tak, aby wyglądały na odnowione lub nowe, instalując pirackie oprogramowanie vendora.

Produkty szarej strefy, tj. sprzęt sprzedawany legalnie bez zgody marki przez nieautoryzowanych sprzedawców, a także podrabiane i modyfikowane urządzenia Cisco, zagrażają legalnej działalności partnerów handlowych na sumę 1,2 mld dol. rocznie – według danych Cisco z 2022 r. Według Alliance for Gray Market and Counterfeit Abatement straty dla dostawców rozwiązań z powodu podróbek przekraczają w sumie 100 mld dol. co roku.

Źródło: CRN USA