Rynek akcesoriów dla graczy hamuje. W 2022 r. sprzedaż gamingowych słuchawek, głośników, klawiatur i myszy spadnie globalnie w sumie o 2 proc. wobec 2021 r., zarówno pod względem wolumenów, jak i wartości – prognozuje Futuresource Consulting.

Dołek następuje po dobrym 2021 r., który przyniósł wzrost o 6 proc. (105 mln szt.) i przychody 4,7 mld dol.

Powodem jest niepewność ekonomiczna, która sprawia, że konsumenci zaciskają pasa, coraz bardziej koncentrując się na niezbędnych wydatkach.

Praca hybrydowa wspiera sprzedaż akcesoriów dla graczy

Jak podkreśla Maxym Dmytriyev, analityk w Futuresource Consulting, zainteresowanie akcesoriami gamingowymi wciąż pozostaje wysokie. Istotne znaczenie ma utrwalony już model pracy hybrydowej. Otóż podtrzymuje ona wywoływany przez pandemię trend do hobbystycznego grania, jak również pomaga zakupom urządzeń peryferyjnych do gier, które sprawdzają się także w home office.

Dlatego analityk przewiduje, że pomimo skurczenia się rynku w br., jego wielkość i wartość nadal będą przekraczać dobre wyniki z 2020 r.

Według Futuresource Consulting wolumen i wartość sprzedaży akcesoriów gamingowych będą rosły odpowiednio o 11 proc. i 12 proc. co roku w latach 2022-2026.

Słuchawki nadal na topie

Największy udział w rynku akcesoriów gamingowych mają zestawy słuchawkowe (40 proc. ilościowo i 44 proc. wartościowo). Ta kategoria mocno urosła w czasie pandemii, ze względu na popularność grania w warunkach lockdownów, jak i używanie słuchawek gamingowych do pracy zdalnej.

Popyt na ten sprzęt nadal pozostaje silny mimo ostrożności w wydatkach konsumenckich. Z tym że niektóre funkcje premium, takie jak odłączane mikrofony i ANC, tracą na znaczeniu na rzecz łączności bezprzewodowej, jakości dźwięku i kontroli nad nim.

Łączność 2,4 GHz stwarza możliwości

Według Futuresource, trzy pozostałe segmenty urządzeń peryferyjnych do gier: głośniki, klawiatury i myszy również stoją w obliczu krótkotrwałego spowolnienia. Myszy wykazują tutaj największą odporność.

Firma badawcza spodziewa się, że funkcja łączności bezprzewodowej będzie kluczowa dla rozwoju rynku, ponieważ połączenie w paśmie 2,4 GHz zapewnia poziom opóźnień akceptowalny dla przeciętnych graczy.