Toshiba Memory kupuje dział SSD tajwańskiej firmy Lite-On. Wartość transakcji wyniesie 165 mln dol. – według Taipei Times. Jej finalizacja jest spodziewana do kwietnia 2020 r.

CEO Toshiba Memory komentuje, że zakup pozwoli zaspokoić rosnący popyt na nośniki SSD do komputerów i centrów danych. Lite-On wypracowało 6,6 mld dol. przychodów w ub.r. Producent dostarcza zarówno klienckie, jak i korporacyjne SSD oraz nośniki do centrów danych. Należy do niego marka Plextor. Oprócz SSD Lite-On ma w asortymencie również nośniki optyczne i sprzęt dla sektora medycznego.

Toshiba Memory Holding jest drugim na świecie dostawcą NAND po Samsungu. W II kw. br. miała 20 proc. udziału w światowym rynku. W ub.r. została kupiona przez konsorcjum z amerykańskim funduszem Bain na czele w transakcji wartej ok. 19 mld dol. Były to najcenniejsze aktywa Toshiby, sprzedane w związku z trudną sytuacją finansową korporacji. Toshiba zachowała jednak 40 proc. udziału w tym biznesie. W ub.r. w związku z drenażem cen na rynku SSD sprzedaż Toshiba Memory spadła do ok. 2 mld dol., a strata wzrosła 5-krotnie, do ok. 890 mln dol. Rynek SSD wydaje się jednak bliski stabilizacji po blisko 2 latach spadków cen.

Firma w lipcu ub.r. ogłosiła rebranding. W październiku br. Toshiba Memory zmieni nazwę na Kioxia.

W czerwcu br. doszło do awarii w zakładach NAND Flash Toshiby w Yokkaichi, co będzie miało negatywny wpływ na wynik operacyjny w kwocie 324 mln dol.