Lubelska prokuratura regionalna prowadzi postępowanie przygotowawcze przeciwko dwóm podejrzanym, którzy oferowali towary w sieci, nie mając zamiaru wywiązać się z dostaw. Działali od 1 kwietnia 2011 r. do 29 maja 2012 r. we Wrocławiu i innych miastach w Polsce, a także w krajach UE.

Otóż podejrzani na Allegro, eBayu i w fikcyjnych e-sklepach oferowali różne towary, w tym elektronikę, podszywając się pod znaną markę. Fikcyjny e-sklep nazwali: www.computronik.biz. Jak wynika z wpisów internetowych sprzed ponad dekady, część nabywców dała się nabrać na tę domenę (strona autentycznego e-sklepu Komputronika to www.komputronik.pl).

Oszuści kusili wyjątkowo niskimi cenami. Według jednego z pokrzywdzonych mieli tłumaczyć, że sprzęt sprowadzają z USA, dlatego jest taki tani.

Jednak klienci na forach zaczęli alarmować, że po wpłacie za towar nie ma żadnego kontaktu z rzekomym sklepem ani ze sprzedawcą na Allegro.

W sumie według prokuratury podejrzani o inicjałach P.S i P.A doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 265 tys. zł oraz 13 tys. euro (na różnym asortymencie).

Do oszustw wykorzystywali fikcyjne dane osobowe niejakiego Philipa Webera oraz dane i konta innych osób, bez ich zgody, na Allegro i niemieckim eBayu. Przejmowali hasła logowania do kont użytkowników tych portali, podmieniali numery kont bankowych, na które nieświadomi oszustwa nabywcy wpłacali pieniądze za towar. Postępowanie przygotowawcze ruszyło w ub.r., niedawno prokuratura rozesłała pouczenie dla pokrzywdzonych o uprawnieniach i obowiązkach .