Bank BPH PBK i Optimus zdementowały informacje, które podał Puls Biznesu z 10 czerwca w artykule „Optimus się chwieje”, jakoby producentowi groziła utrata płynności finansowej. Autor artykułu Mariusz Zielke powołał się na tzw. Raport Poranny Biura Maklerskiego BPH PBK , z którego miało wynikać, że do końca czerwca Optimus ma oddać 20 mln zł zaciągniętych kredytów oraz należności podatkowych przy braku środków na ich pokrycie. W związku z tym – według dziennikarza PB – Optimus ma być zagrożony utratą płynności finansowej, a ’słabe wyniki i ryzyko wynikające z kolejnych rezerw na zobowiązania podatkowe nie dają nadziei na poprawę sytuacji’ – podaje Zielke.

Poniżej przedstawiamy obszerne fragmenty sprostowań banku i Optimusa. Skróty w tekstach pochodzą od redakcji.


Sprostowanie BPH PBK:


'(…) Raport Poranny Informacje ze spółek z 9 czerwca br.:

1. nie zawiera stwierdzenia, że: „Optimusowi grozi utrata płynności”. Nie jest więc prawdą, że analitycy BPH PBK ostrzegają o takiej groźbie.

2. nie zawiera stwierdzenia, że: „Optimus …jest zagrożony utratą płynności”. Nie jest więc prawdą, że analitycy Banku BPH PBK o tym poinformowali.

3. nie zawiera stwierdzenia, że: „Optimus może mieć kłopoty ze spłatą zobowiązań”. Nie jest więc prawdą, że analitycy BM BPH PBK mają takie zdanie o spółce.

4. nie zawiera stwierdzenia, że: „słabe wyniki I kwartału i ryzyko kolejnych rezerw….nie dają nadziei na poprawę sytuacji”. Nie jest więc prawdą, że analitycy BM BPH PBK mają takie zdanie o spółce. (…)’.

Sprostowanie Optimusa:


'1. (…) W Optimus S.A. nie nastąpiły żadne nowe zdarzenia mogące powodować zagrożenie utrzymania prawidłowej płynności płatniczej lub dalszego funkcjonowania Spółki. (…) Spółka wykorzystuje na tych samych zasadach przyznaną linię kredytową w BPH PBK S.A. oraz alternatywne źródła finansowania, jakimi są obligacje, będące w posiadaniu spółki zależnej Optimus IC. Spółka współpracuje z bankiem BPH PBK na normalnych zasadach biznesowych i obecnie brak jakichkolwiek sygnałów zmiany stanowiska banku lub wycofania się z umowy. (…) Optimusowi nie zagraża również problem niespodziewanej spłaty zobowiązań (…).

2. Zarząd Optimus S.A. (…) nie uznał za konieczne tworzenie po raz kolejny rezerw na zobowiązania podatkowe w zakresie zaległości podatku VAT dawnego Optimusa (…) rezerwy na dawne zobowiązania w podatku VAT Grupy Onet S.A. obciążające pośrednio Optimus S.A. zostały rozwiązane przez Spółkę po uzyskaniu decyzji Urzędu Skarbowego umarzającej obecnemu Optimusowi te zaległości (…).

3. Zmiana wyników w raporcie rocznym w stosunku do wcześniejszych raportów kwartalnych została spowodowana (…) koniecznością wprowadzenia korekty uwzględniającej bieżącą, zgodna z aktualną wyceną, wartość spółek grupy: Xtrade S.A. i Optimus RE S.A. (…).’