Fundusz Thoma Bravo chce kupić Sophosa. Oferuje 3,82 mld dol. za całe przedsiębiorstwo – poinformował dostawca rozwiązań bezpieczeństwa. W ocenie rady nadzorczej to dobra propozycja. Przebija rynkową cenę spółki sprzed ujawnienia oferty o 37 proc. Rada rekomenduje akcjonariuszom jej akceptację.

"To kamień milowy na drodze Sophosa." – komentuje propozycję CEO firmy, Kris Hagerman. – "Potwierdza naszą pozycję w branży, postępy jakie zrobiliśmy i nasz potencjał w przyszłości". Pięć lat temu brytyjską spółkę kupił fundusz Apax Partners za 830 mln dol. Sophos w raporcie Canalys znalazł się wśród "mistrzów" kanału sprzedaży w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego. W roku finansowym 2019, zakończonym 31 marca br., jego obroty wzrosły o 11 proc., do 711 mln dol. Firma miała 54 mln dol. zysku po 41 mln dol. straty w poprzednim roku.

 

Inwestor może wzmocnić firmę

Thoma Bravo specjalizuje się w inwestycjach w dostawców bezpieczeństwa IT oraz w inne firmy z sektora technologicznego. W ciągu 20 lat działalności wyłożył już ponad 50 mld dol. na 200 przedsiębiorstw. W 2018 r. kupił m.in. Barracuda Networks za 1,6 mld dol., Imperva (firma specjalizująca się w ochronie danych i aplikacji) za 2,1 mld dol. oraz Veracode (ochrona aplikacji) za 950 mln dol. Krążyły również informacje o negocjacjach funduszu w sprawie zakupu kolejnych udziałów w McAfee i przejęcia Symanteca (część tej drugiej firmy wchłonie jednak Broadcom).

CEO Sophosa liczy, że kompetencje funduszu w zakresie inwestycji w biznes bezpieczeństwa cyfrowego wzmocnią firmę w obszarze strategii przejęć, ekspansji, oferty subskrypcyjnej (obroty wzrosły o 16 proc. w minionym roku). Liczy zwłaszcza na przyspieszenie rozwoju rozwiązań związanych z siecią nowej generacji i ochroną punktów końcowych. Obecnie Sophos ma 47 tys. partnerów i 382 tys. klientów końcowych.

Fundusz deklaruje, że w razie przejęcia Sophos pozostanie samodzielnym przedsiębiorstwem. Nie jest przewidywana restrukturyzacja. Thoma Bravo przyznaje natomiast, że chciałby zmniejszyć wydatki administracyjne Sophosa oraz nakłady, które dają niski zwrot z inwestycji.

Sophos w minionym miesiącu ogłosił alians z Arcserve, dostawcą rozwiązań do backupu.