Nowy zespół badawczy – Robotyka Interakcji Fizycznej – powstał w IDEAS NCBR, ośrodku badawczo-rozwojowym w obszarze sztucznej inteligencji.

Jest to 13 zespół badawczy w IDEAS NCBR i czwarty, który prace rozpoczyna w tym roku. Jego kierownikiem został Krzysztof Walas, specjalista od robotyki z Politechniki Poznańskiej. Na uczelni pracuje od 2012 r.

Moje spojrzenie na rozwój robotyki to jej ścisłe powiązanie z rozwojem AI” – mówi Krzysztof Walas. Nowy zespół zamierza korzystać z narzędzi AI, w tym ML, zaawansowanego widzenia komputerowego, uczenia reprezentacji i przetwarzania sygnałów i in.

Poruszanie się robotów kroczących w nieustrukturyzowanych środowiskach, na różnych powierzchniach, będzie jednym z głównych obszarów zainteresowań zespołu. Na dalszych etapach planowane jest prototypowanie rozwiązań związanych np. z chwytaniem bądź tworzenie nowych stóp dla robotów kroczących.

Możliwe zastosowania komercyjne wyników naszych przyszłych prac to systemy produkcyjne, które do tej pory trudno było zrobotyzować, bo stosowane systemy nie uwzględniały aspektów fizycznych obiektów, którymi manipulują. Drugim z zastosowań jest lokomocja z wykorzystaniem robotów kroczących. Tutaj jako możliwe zastosowanie widzę użycie robotów w inspekcji obiektów przemysłowych, w akcjach ratowniczych, czy w roli asystentów w codziennych czynnościach” – wyjaśnia Krzysztof Walas.

IDEAS NCBR to sp. z o.o. powołana została przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Należy do Grupy NCBR.