Nowym dyrektorem Huawei w Polsce ds. inwestycji, strategii i komunikacji został Ryszard Hordyński – poinformował dziennik.pl. Ostatnio był związany z administracją centralną i państwowymi spółkami. Współpracował z premierem Morawieckim, gdy ten był jeszcze szefem resortu finansów, jak również z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim.

Ten ruch koncernu wskazuje na dążenie do poszukiwania dialogu i poprawy relacji z władzami w sytuacji, gdy resort cyfryzacji analizuje możliwość wykluczenia producenta z budowy sieci 5G w Polsce – w związku z wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa rozwiązań firmy i obawami, że współpracuje ona z chińskimi służbami, czemu koncern konsekwentnie zaprzecza. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapewnił, że analizy nie mają związku z aresztowaniem w styczniu br. jednego z dyrektorów w Polsce, Weijinga W., pod zarzutem szpiegostwa (Huawei się od niego odcięło, został zwolniony z pracy).

Huawei rozmawia obecnie z przedstawicielami ministerstwa cyfryzacji w celu zażegnania kryzysu. Nowy dyrektor może ułatwić dojście do najważniejszych polityków w kraju i pomóc przenieść ten dialog na wyższy szczebel. Już wcześniej Huawei deklarowało gotowość do spotkania z premierem Morawieckim, ale jak dotąd firmie nie udało się do niego doprowadzić.

Ryszard Hordyński ostatnio, od czerwca 2018 r. był dyrektorem BGK Nieruchomości, spółki powiązanej z państwowym Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W latach 2016 – 2017 był pełnomocnikiem ds. informatyzacji ministra rozwoju i finansów (był nim wówczas Mateusz Morawiecki), a także wiceprezesem spółki IT resortu finansów – Aplikacje Krytyczne. Następnie został doradcą ministra cyfryzacji.

Był też m.in. dyrektorem e-commerce w Żabka Polska (2015 – 2016) i dyrektorem operacyjnym w Inea. Przeszło 7 lat spędził w firmie konsultingowej A.T. Kearney (2007 – 2015) jako ekspert ds. sektora IT i telekomunikacyjnego.

Ryszard Hordyński zdobywał także doświadczenie na stanowiskach dyrektorskich w TP SA (Orange) i Computerland (obecnie Sygnity).