Ogłoszono nowy konkurs na unijne granty. Jest on przeznaczony dla przedsiębiorców i umożliwia im pozyskanie dofinansowania na projekty IPCEI (Important Projects of Common European Interest) w ramach programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki).

Nabór rozpocznie się 5 września i zakończy się 17 października. Postępowanie organizuje NCBR. Na dofinansowanie projektów przeznaczono w sumie 458 mln zł. Maksymalna kwota grantu nie może przekroczyć wartości określonej w decyzji KE na dzień zawarcia umowy.

Aby projekt mógł liczyć na dofinansowanie, musi wpisywać się w zakres tematyczny „IPCEI Microelectronics/Communication Technologies” i co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

Co to jest IPCEI ME/CT

IPCEI Microelectronics/Communication Technologies dotyczy projektów B&R obejmujących mikroelektronikę i technologie komunikacyjne w całym łańcuchu wartości, od materiałów i narzędzi po projekty czipów i procesy produkcyjne. W lipcu KE zatwierdziła 8,1 mld euro finansowania na te cele.

Projekty IPCEI ME/CT mają na celu umożliwienie cyfrowej i ekologicznej transformacji poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie mikroelektroniki i komunikacji oraz opracowywanie oszczędzających energię i zasoby systemów elektronicznych i metod produkcji.

Więcej środków na 5G i 6G, AI, autonomiczne auta
Według założeń programu IPCEI ME/CT projekty mają przyczyniać się do rozwoju technologicznego wielu sektorów, w tym komunikacji 5G i 6G, autonomicznej jazdy, AI i obliczeń kwantowych. Będą również wspierać przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i wykorzystaniem energii w ich ekologicznej transformacji.

Pierwsze produkty mogą zostać wprowadzone na rynek w 2025 r., a zakończenie projektu IPCEI ME/CT planowane jest na 2032 r.

Oczekuje się utworzenia około 8,7 tys. bezpośrednich miejsc pracy i znacznie więcej pośrednich.

Projekt „IPCEI ME/CT” został wspólnie przygotowany i zgłoszony przez czternaście państw UE, w tym Polskę.

Więcej informacji o konkursie na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.