Trwają starania o przejęcie szwajcarskiego koncernu Software One. Co najmniej dwa fundusze private equity, Bain Capital i Apax Partners, złożyły w tym miesiącu niewiążące oferty – twierdzi Reuters.

W lipcu br. zarząd SoftwareOne odrzucił drugą, wartą 3,2 mld franków (wówczas ok. 3,7 mld dol.) propozycję zakupu przez Bain, twierdząc, że nie odzwierciedla ona rzeczywistej wartości firmy. Pierwsza oferta opiewała na 2,9 mld franków.

Bain jednak nie odpuszcza. Kolejna oferta, według nieoficjalnych informacji, jest na poziomie tej z lipca br. (3,2 mld franków, obecnie ok. 3,6 mld dol., za 100 proc. udziałów). Firma software’owa nie komentuje tego.

W I poł. 2023 roku koncern osiągnął sprzedaż wyższą o 8,5 proc. r/r, tj. 507 mln CHF (ok. 570 mln dol.), w tym z usług chmurowych o ponad 12 proc. Skorygowana EBITDA spadła o 1,7 proc. r/r, do 112 mln CHF (22 proc. marży wobec 23,9 proc. przed rokiem), a zysk na akcję o 20,5 proc., do 0,33 CHF.

Na tle trudnych warunków makroekonomicznych wykazaliśmy się odpornością, skutecznie koncentrując się na dostarczaniu rozwiązań o wartości dodanej” – ocenił po I poł. br. Brian Duffy, CEO SoftwareOne. W przyszłości widzi duże możliwości, jakie daje chmura.

Szwajcarski dostawca ma oddział w Polsce, a w 2022 r. za nieujawnioną kwotę przejął Predica, integratora specjalizującego się w chmurze Azure.