Złoci Partnerzy Cisco wskazali ostatecznie osiem stref, które ich zdaniem będą szczególnie w centrum uwagi producenta.


IoT i analiza danych


W minionym roku Cisco kupiło firmę ParStream, specjalizującą się w analizie danych. Amerykańscy partnerzy uważają, że gigant będzie teraz potrzebował integratorów rozwijających się w podobnym co on kierunku. Przyznają, że sami już powoli inwestują w obszar analizy danych. Aby „uruchomić” przychody z tego rynku, wynajmują na przykład specjalistów w tej dziedzinie. Przyznają, że na razie wpływy nie są duże, nie ma też wielu źródeł, z których można by je czerpać. Jednak są przekonani, że inwestując i rozwijając się w obszarze analizy danych przyciągną tym samym uwagę swoich klientów.

Hiper-konwergentna infrastruktura

Amerykańscy Złoci Partnerzy Cisco uważają, że producent albo nabędzie, albo podpisze umowy OEM z dostawcami hiper-konwergentnych rozwiązań infrastrukturalnych, aby móc budować własne usługi. Według nich gigant może być zainteresowany w tym kontekście kupnem start-upu Springpath i użyciem jego technologii. 

Bezpieczeństwo

To wątek budzący największe zainteresowanie partnerów przewidujących tegoroczne działania vendora.

– Bezpieczeństwo IT będzie bardzo rozległym obszarem – mówi amerykańskiemu CRN-owi Robert Keblusek, Chief Technology Officer of Downers Grove. – Obserwujemy wzrost jego znaczenia w ostatnich kilku latach. Sami położymy na nie większy nacisk.

Rozmówcy amerykańskiego CRN-a duże nadzieje wiążą z przejęciem przez Cisco firmy Lanscope – dostarczającej narzędzi do analizy zachowania w sieci. Uważają, że kanał zyska dzięki temu ciekawe rozwiązania, które będzie można zaproponować klientom.

Współpraca z EMC

Dostawcy rozwiązań bardzo uważnie przyglądają się współpracy Cisco z EMC – nabytym przez Della. Przewidują, że Cisco będzie kontynuować partnerstwo z EMC i nie ukrywają, że jest to dla nich bardzo ważne. Z kolei amerykański CRN przywołuje słowa Michaela Della odnoszące się do tej sprawy. Według nich akwizycja EMC jest krokiem do zacieśnienia stosunków partnerskich z Cisco.

Współpraca partnerska z Apple

Cisco wiele sobie obiecuje po swoim partnerstwie z Apple w 2016 roku – mówią dostawcy rozwiązań. Połączenie tych dwóch światów – rozwiązań konsumenckich i enetrprise’owych – mogłoby przynieść kanałowi wiele korzyści.

Chuck Robbins, Cisco Chief Executive Officer, powiedział amerykańskiemu CRN-owi, że skoncentrowana  na partnerach strategia Cisco wpłynęłaby na bardziej pro kanałowe nastawienie Apple’a. 

OpenStack

Według partnerów Cisco postawi mocno na swoje inicjatywy OpenStack – jak Cisco Metapod, wcześniej znana jako Cisco OpenStack Private Cloud.

– Widzimy duże zainteresowanie ze strony klientów, którzy chcą odciążyć swoje systemy za pomocą narzędzi OpenStack – powiedział Ethan Simmons, Vice President, East, for Dallas-based Lumenate. – To dla nas bardzo ważne zagadnienie w tym roku.

Jak przypomina amerykański CRN, w czerwcu Cisco odsłoniło plany zakupu Piston Cloud Computing, „openstackowego” specjalisty, aby wzmocnić swój potencjał w tym zakresie.

Software-Defined Networking, ACI

Kolejnym z kluczowych działań Cisco w bieżącym roku będzie rozwój architektury z dziedziny software-defined networking – Application Centric Infrastructure (jest związania z przełącznikami Cisco serii Nexus 9000). Amerykańscy dostawcy rozwiązań mówią, że klienci są ciągle w trakcie procesu implementacji  lub upgrade’u sieci SDN i proces ten będzie przyspieszał w bieżącym roku.

Rynek opieka zdrowotnej

Cisco zainteresuje się mocniej tym obszarem w 2016 roku, z powodu coraz większego zapotrzebowania placówek opieki zdrowotnej na usługi – między innymi związane z bezpieczeństwem IT. Wymusi je coraz częściej wdrażana w tego typu obiektach infrastruktura bezprzewodowa i rosnąca popularność rozwiązań mobilnych.