W IV kw. 2022 r. (II kw. finansowy 2022/23) Microsoft miał 52,7 mld dol. przychodów, co oznacza wzrost tylko o 2 proc. rok do roku.

Zysk operacyjny (GAAP) spadł o 8 proc., do 20,4 mld dol., a zysk netto o 12 proc., do 16,4 mld dol. Był to drugi kwartał z rzędu dwucyfrowego spadku zysku (-14 proc. w III kw. ub.r.).

CEO Microsoftu Satya Nadella komentuje, iż klienci optymalizują wydatki i zachowują ostrożność, biorąc pod uwagę niepewność makroekonomiczną.

„Spowolnienie wzrostu nowych biznesów” miało wpływ na przychody z różnych działów w firmie, w tym Office 365, EMS (Enterprise Mobility and Security) – twierdzi CFO Amy Hood.

Doprowadziło też do spadku przychodów z komercyjnych produktów Windows i usług w chmurze o 3 proc. (ale wzrost o 3 proc., pomijając różnice kursowe).

W I kw. 2023 r. klienci nadal wciskają hamulec

Spowolnienie wpłynie również na niektóre wyniki w aktualnym kwartale – uprzedza CFO. Usługi w chmurze i produkty komercyjne Windows odnotują „stosunkowo płaski” wzrost przychodów rok do roku. Także w przypadku zamówień komercyjnych nie jest spodziewany wyraźniejszy wzrost.

Microsoft spodziewa się, że przychody z działalności związanej z serwerami lokalnymi spadną jednocyfrowo z powodu kursów wymiany walut.

Przychody z usług dla przedsiębiorstw mają stopnieć o „niskie lub średnie wartości jednocyfrowe”. Wynikom pomogą natomiast usługi konsultingowe Microsoftu.

Przychody na Windows OEM i urządzeniach również będą nadal się zmniejszać, wskutek spowolnienia na PC. Biznes on-premise skurczy się o 25 proc.

Jednak segment inteligentnej chmury powinien wzrosnąć o 17 – 19 proc. Platforma Azure będzie napędzać przychody tego segmentu, jednak spodziewane jest ograniczenie wzrostu o 4 – 5 pkt. proc. (w IV kw. 2022 r. Azure był 31 proc. na plusie).

To normalizacja popytu

Satya Nadella mówi również „normalizacji popytu” po piku w czasie pandemii i „cyklu optymalizacji”, który potrwa rok, raczej nie dwa lata. Podkreśla też „bardzo wysokie” wskaźniki odnowień w biznesie per-user.

Microsoft ma być liderem nowej ery

Będziemy przewodzić w erze sztucznej inteligencji” — zapowiedział CEO mówiąc o inwestycjach firmy w AI oraz w twórcę ChatGPT OpenAI.

Przekształcamy najbardziej zaawansowane na świecie modele sztucznej inteligencji w nową platformę obliczeniową” – mówi Nadella. Uważa, że każda aplikacja będzie aplikacją AI.
Utrzymuje, że przychody z Azure ML wzrosły ponad dwukrotnie przez pięć kwartałów z rzędu.

Bilans IV kw. 2022 r.: chmura nadal w górę, choć tempo wzrostu siada

Przychody Microsoft Cloud zwiększyły się o 22 proc., do 27,1 mld dol.

Segment produktywności i procesów biznesowych przyniósł 17 mld dol., co oznacza wzrost o 7 proc. r/r.

W tym komercyjny Office i usługi w chmurze wzrosły o 7 proc. Przychody z usługi Office 365 Commercial poprawiły się o 11 proc.

Przychody z produktów Dynamics i usług w chmurze zwiększyły się o 13 proc., a z Dynamics 365 o 21 proc.

Segment inteligentnej chmury przyniósł 21,5 mld dol. obrotu, co oznacza wzrost o 18 proc. W tym Azure poprawił się o 31 proc.

LinkedIn miał przychody wyższe o 10 proc.

Spadek popytu na PC sprawił, że przychody z Windows OEM stopniały o 39 proc.

Przychody z urządzeń spadły o 39 proc.

W całej II poł. 2022 r. przychody Microsoftu z działalności komercyjnej wzrosły o 20 proc.