Zmiana nastąpi wraz z wejściem na rynek nowych procesorów Intela (‚Kaby Lake’ – II poł. br.), AMD (‚Bristol Bridge’) oraz Qualcomma (‚8996’). Dotyczy także obecnie dostępnych układów Intel Core 6. generacji – ‚Skylake’. W najbliższych dniach ma zostać opublikowana lista urządzeń z tymi procesorami, które nadal mogą działać z Windows 7 i Windows 8.1. Taką możliwość użytkownicy będą mieli do 17 lipca 2017 r. Czyli do tego czasu powinni zainstalować Windows 10 w tych urządzeniach. Później oba starsze systemy działające na układach Skylake mogą otrzymywać nadal ‚najbardziej krytyczne’ aktualizacje bezpieczeństwa, ale pod warunkiem – jak tłumaczy Microsoft – że nie zagrożą one bezpieczeństwu i kompatybilności Windows 7/8.1 na innych urządzeniach.

Nowa polityka Microsoftu i producentów czipów jest istotna zwłaszcza dla użytkowników biznesowych, którzy wolniej przechodzą na nowe systemy i często używają starszych wersji Windowsa na nowym sprzęcie. Stąd wzięła się trwająca latami popularność Windows XP, a obecnie – Windows 7. Microsoft nie chce powtórki z przeszłości – zamierza skłonić przedsiębiorców do szybszego podjęcia decyzji o migracji do nowych ‚okienek’, zapewniając dominację Windows 10 na globalnym rynku. 

Tim Myerson, wiceprezes odpowiedzialny za grupę Windows i urządzeń w Microsofcie, informując o decyzji producentów wyjaśnia, że Windows 7 zaprojektowano prawie 10 lat temu, gdy nie było jeszcze SoC (System on Chip) z architekturą x86/x64. Aby system działał na nowych komputerach, sterowniki muszą przystosować czipy do Windows 7.