W ramach usługi Microsoft Managed Desktop (MMD) klienci korzystają z urządzeń zarządzanych przez Microsoft. Jako rozwiązanie „as-a-service” MMD będzie sprzedawana w subskrypcji miesięcznej, a jej cena będzie zależeć od wielkości klienta i rodzaju użytych urządzeń.

MMD obejmuje wynajem urządzeń – na początku w ofercie będą wyłącznie specjalnie skonfigurowane komputery Surface PC. Jednakże Microsoft poinformował już o umowach OEM z producentami, takimi jak Dell i HP, oraz o partnerstwach z dostawcami usług IT, w tym DXC, HCL i Accenture/Avanade.

Microsoft liczy na to, że MMD stanie się opcją umożliwiającą organizacjom zasadniczą zmianę sposobu myślenia o budowie i zarządzaniu IT. Usługa ma zapewnić klientom bezpieczne, stale aktualne środowisko urządzeń końcowych zarządzanych przez producenta. Ma być rozszerzeniem możliwości wprowadzonych rok temu subskrypcji Microsoft 365, obejmujących w jednym pakiecie Office 365, Windows 10 oraz funkcjonalności Enterprise Mobility + Security.

Z MMD korzystają już wybrani klienci w USA i Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku oferta ma być dostępna także w innych krajach.