MCI Capital sprzedaje litewską platformę e-commerce Pigu. Uzgodniona cena wynosi 37 mln euro (ponad 170 mln zł). Udziały zbywają dwa fundusze MCI, a nabywcą jest zarejestrowana w Luksemburgu spółka Mep Shelfco VIII.

Finalizacja transakcji jest spodziewana do końca III kw. 2021 r. Ostateczna cena może zostać skorygowana, w tym o wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych przez sprzedających lub podmioty z nimi powiązane od Pigu.

Pigu prowadzi sprzedaż internetową w krajach bałtyckich. Na tej platformie działa ponad 2 tys. sprzedawców, firma ma też portfolio e-sklepów. Fundusz MCI.Techventures 1.0 nabył większość udziałów w spółce w 2015 r.

W 2018 r. ogłoszono połączenie litewskiej platformy z morele.net, które również jest kontrolowane przez MCI. W planie była budowa regionalnej grupy e-commerce, konsolidującej lokalnych graczy, która w ciągu kilku lat miała osiągnąć 1 mld euro przychodów. Nowy holding uzyskał 56 mln zł dofinansowania.

Nowy zakup

To nie koniec zmian właścicielskich, a konsolidacja e-commerce w krajach bałtyckich następuje w innej formie. Otóż MCI poinformowało również, że fundusz MCI.Euroventures zawarł umowę nabycia mniejszościowych udziałów w grupie, powstałej z połączenia Pigu i estońskiej grupy Hobby Hail (HHG). MCI.EV zainwestuje wspólnie z przejmującym większościowy pakiet koncernem Mid Europa Partners, który jest m.in. udziałowcem Allegro. Po fuzji nowy gracz e-ceommerce z nowymi inwestorami ma rozwijać działalność na rynku w krajach bałtyckich i Finlandii.

W końcu ub.r. MCI sprzedało ATM za ok. 528 mln zł. Jak podaje „Puls Biznesu”, po wyjściach z inwestycji ma ponad 1 mld zł na zakupy – w tym roku maksymalnie trzech spółek.