ATM zgodnie z umową zawartą w październiku br. zostało sprzedane. Operatora centrum danych Atman kupiła spółka Taviomer Investments (Global Compute Poland). Fundusz MCI.EuroVentures zbył swoje udziały w AAW III – dotychczas głównym akcjonariuszu ATM (miał blisko 94 proc. kapitału) – oraz akcje ATM w sumie za 527,9 mln zł.

ATM był dotychczas największą inwestycją funduszu MCI.EuroVentures, który przejmował udziały w spółce od 2016 r.

Plany ekspansji w regionie

Global Compute Infrastructure LP jest określany jako nowy gracz na rynku infrastruktury centrów danych. Zamierza przejmować i rozwijać data center na całym świecie oraz działać jako partner największych światowych firm technologicznych i ich klientów. W inwestycjach firmę wspiera Goldman Sachs. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że zespół zarządzający ATM z prezesem Danielem Szcześniewskim nadal będzie pełnił swoje funkcje.

„Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie” – oświadczył w październiku br. CEO Global Compute, Scott Peterson.

Prawie 20 tys. mkw centrów danych
ATM posiada dwa kampusy centrum danych w Warszawie (powierzchnia serwerowni 5335 mkw. oraz 3740 mkw.). Według Atmana są to największe w Polsce neutralne telekomunikacyjnie centra danych. Spółka ma także lokalny ośrodek w Katowicach (500 mkw.).
Obecnie w kampusie Warszawa-1 powstaje nowy obiekt kolokacyjny – F6 – o powierzchni technicznej netto 1440 mkw. (ponad 3000 mkw. brutto) i mocy zasilania IT 3,6 MW.
Po zakończeniu budowy na przełomie II i III kw. 2021 r. łączna powierzchnia data center Atmana (3 lokalizacje) będzie wynosić 10 720 mkw. netto (blisko 19 500 mkw. brutto).

Covid-19 przyspieszył rozwój branży

Jak zauważa MCI, polski rynek centrów danych rośnie w wyniku gwałtownej cyfryzacji polskiej gospodarki, która znacząco przyspieszyła w związku z pandemią.

Według danych ATM za I poł. 2020 r. znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi centrum danych, zwłaszcza na IaaS (wzrost przychodów o 39 proc. r/r) i kolokację (+27 proc. r/r). Spółka liczy na kontynuację wzrostowego trendu w kolejnych latach ze względu na postępującą cyfryzację przedsiębiorstw, rozwój 5G, popularność usług takich jak transmisja wideo, gry online, e-commerce i in.

Od 2016 r. na zbliżonym poziomie utrzymują się przychody ATM z usług telekomunikacyjnych (+1,5 proc. r/r).

EBITDA ATM wyniosła w I poł. 2020 r. 34,6 mln zł (+23 proc. r/r) przy przychodach 82,4 mln zł (+15 proc. r.r).