W IV kw. 2023 r. (III kw. finansowy) przychody Lenovo wzrosły o 3 proc. rok do roku, do 15,7 mld dol. To pierwszy wzrost (w ujęciu rok do roku) od 5 kwartałów. Zysk okazał się wyższy od oczekiwanego, jednak spadł o 20 proc. r/r, do 357 mln dol. Rentowność grupy poprawiła się natomiast drugi raz z rzędu w porównaniu kwartał do kwartału – marża zysku netto zwiększyła się 0,4 proc. kw./kw. do 2,3 proc.

Przychody z działalności niezwiązanej z komputerami stanowiły 42 proc. przychodów grupy, co oznacza wzrost o 1,3 pkt rok do roku.

Wybrane dane finansowe

IV kw. 2023 r. (III kw. Finansowy 2023/24)
mln dol.
IV kw. 2022 r. (III kw. finansowy 2022/23)
mln dol.
Zmiana
Przychody grupy15721152673,00%
Zysk przed opodatkowaniem471605(22%)
Zysk netto (przypisany akcjonariuszom)337437(23%)
Zysk netto (przypisany akcjonariuszom – non-HKFRS)357447(20%)

Wielkie możliwości związane z AI

Wznowiliśmy wzrost przychodów rok do roku, napędzany zarówno odpornością naszych głównych obszarów działalności, jak i skutecznością transformacji opartej na usługach” – komentuje prezes i CEO Yuanqing Yang.

Szef firmy liczy na wykorzystanie ogromnych możliwości wzrostu, związanych ze sztuczną inteligencją, w tym w biznesie PC i infrastrukturalnym. Według niego oczekuje się np., że rynek serwerów AI będzie rósł dwukrotnie szybciej niż tradycyjnych serwerów. Natomiast według IDC w tym roku dostawcy PC AI sięgną globalnie 50 mln szt., a w 2027 r. już 162 mln szt. Trend ten powinien stymulować kolejny cykl odświeżania w branży. Lenovo spodziewa się, że użytkownicy będą potrzebować komputerów zaprojektowanych do większej kreatywności i produktywności, co zapewnią funkcje AI.

Oprócz urządzeń AI generuje zwiększone zapotrzebowanie na infrastrukturę i popyt klientów na aplikacje, rozwiązania i usługi natywne dla sztucznej inteligencji, takie jak doradztwo, projektowanie, rozwój i konserwacja, napędzając wzrost w wielu branżach klientów.

IDG: AI zwiększy popyt na urządzenia klienckie

Grupa Intelligent Devices (IDG), do której należą m.in. komputery i smartfony, powróciła do wzrostu sprzedaży – do 12,4 mld dol. (+6,7 proc. r/r) przy marży operacyjnej 7,4 proc. (+0,1 pkt r/r), co oznacza 911 mln dol. zysku.
Wyniki pociągnęła w górę sprzedaż urządzeń premium. W IDG biznes spoza PC urósł o 4,2 pkt r/r. Wolumeny dostaw na smartfonach poprawiły się 32 proc. r/r.

Lenovo spodziewa się, że trend hybrydowej sztucznej inteligencji będzie napędzał popyt na urządzenia klienckie i kolejny cykl odświeżania, tworząc potencjał wzrostu i poprawę marży.

ISG: spadek sprzedaży i strata, rośnie trend AI

Grupa ds. rozwiązań infrastrukturalnych (ISG) odnotowała sprzedaż niższą niż przed rokiem (2,5 mld dol. vs. 2,9 mld dol.), natomiast wzrost przychodów kwartał do kwartału drugi kwartał z rzędu. Łączne przychody z pamięci masowej, oprogramowania i usług osiągnęły rekordową wysokość 1 mld dol. Wynik operacyjny był jednak pod kreską z 38 mln dol. straty (marża -1,5 proc.), choć i tu kw./kw. nastąpiła poprawa.

Według Lenovo zewnętrzne przeciwności w biznesie infrastrukturalnym pozostały, następuje natomiast zmiana popytu do rozwiązań AI. Rozwój sztucznej inteligencji powoduje większe zapotrzebowanie na infrastrukturę. Oczekuje się, że sprzedaż serwerów AI będzie rosła prawie dwukrotnie szybciej niż cały rynek serwerów.

W IV kw. 2023 r. przychody na pamięciach masowych poszły w górę aż o 48 proc., a edge urósł 11 kwartał z rzędu, tym razem o 12 proc. r/r.

ISG spodziewa się pozostać trzecią firmą na świecie zarówno pod względem infrastruktury pamięci masowej i sztucznej inteligencji.

Klienci najwięcej wydają na usługi zarządzane, projektowe, rozwiązań

Solutions and Services Group (SSG) osiągnęła rekordowe przychody 2 mld dol. (+10 proc. r/r) i rekordowy zysk operacyjny (412 mln dol.), tj. na marży 20,4 proc. Usługi wsparcia i oprogramowanie napędzały zyski. Największe obroty zapewniły usługi zarządzane, projektowe i rozwiązań (55 proc. przychodów SSG, wzrost 11 kwartałów z rzędu). Oferta infrastruktury w modelu usługowym TruScale odnotowała dwucyfrowy wzrost r/r.

Rośnie zapotrzebowanie w rozwiązaniach dla cyfrowych miejsc pracy (DWS), chmury hybrydowej oraz rozwiązań i zrównoważonego rozwoju