Kyndryl może oddzielić się od IBM – decyzję w tej sprawie wydała rada dyrektorów Big Blue.

„To kamień milowy dla IBM. Wchodzimy w nową erę wzrostu” – oznajmił z okazji zatwierdzenia podziału CEO Arvind Krishna.

Kyndryl to nowa spółka, powstała na bazie działu usług zarządzania infrastrukturą IBM. W najbliższych tygodniach nastąpi jej wydzielenie poprzez dystrybucję akcji. Big Blue zachowa na razie blisko 20 proc. udziałów.

Decyzja o separacji zapadła rok temu. Uzasadniano ją tym, że IBM zamierza skoncentrować się na rozwiązaniach chmury hybrydowej i sztucznej inteligencji, a dział Managed Infrastructure Services skupia się na innej działalności – usługach związanych z tradycyjną infrastrukturą i transformacją cyfrową.

Kyndryl będzie specjalizował się w projektowaniu, obsłudze, zarządzaniu i modernizowaniu infrastruktury dużych przedsiębiorstw i jednostek publicznych.

Na początek Kyndryl i IBM są dla siebie największymi klientami. Nowa spółka będzie nadal włączać do swojej oferty sprzęt i oprogramowanie IBM, zachowa dostęp do wiedzy i zasobów Big Blue, jak każdy inny strategiczny partner lub duży klient – zapowiedziano.

Zapewniono również, że dla klientów nie zmienią się ceny, ponieważ nowa spółka będzie działać w oparciu o istniejące kontrakty.

CEO Kyndryla został Martin Schroeter. Z IBM był związany od 1992 r. Ostatnio był wiceprezesem odpowiedzialnym za rynki globalne (2018 – 2020). Wcześniej pełnił rolę dyrektora finansowego i dyrektora generalnego IBM Global Financing. Pracował w strukturach korporacji w USA, Japonii, Australii.