Konglomerat inwestycyjny Silver Lake złożył ofertę zakupu niemieckiego koncernu Software AG. Proponuje 30 euro za 1 akcję, co oznacza wycenę całej firmy na 2,2 mld euro. Zamierza co najmniej przekroczyć próg 50 proc. udziałów. Zarząd rekomenduje akcjonariuszom skorzystanie z oferty. Przewyższa ona o ponad 50 proc. ostatni kurs giełdowy. Największy udziałowiec Software AG (Software AG Stiftung) podpisał już umowę sprzedaży swoich 25,1 proc. akcji.

W końcu 2021 r. Silver Lake został strategicznym partnerem Software AG. Zainwestował 344 mln euro w obligacje niemieckiego koncernu, co przy konwersji na akcje przekłada się na 9 proc. papierów spółki.

Jak zapowiada Software AG, inwestor wesprze firmę w skoncentrowaniu swojej działalności na rynku aplikacji w chmurze i integracji danych oraz w transformacji w dostawcę SaaS.

Liczy na wsparcie kompetencyjne Silver Lake, który inwestuje w firmy w branży, w tym w największych graczy. Są to m.in. Dell Technologies, VMware, Motorola Solutions, Splunk, Solarwinds, Qualtrics.

Dzięki głębokiej wiedzy na temat rynku integracji, doświadczeniu w przechodzeniu firm na modele oparte na SaaS i szerokim możliwościom w zakresie fuzji i przejęć, Silver Lake jest cennym długoterminowym partnerem dla Software AG i naszych klientów” – komentuje Sanjay Brahmawar, CEO Software AG.

W 2022 r. Software AG osiągnął 930,8 mln euro przychodów wobec 833,8 mln euro w 2021 r.
W IV kw. 2022 r. przychody firmy z biznesu cyfrowego wzrosły o 18 proc., do 169,4 mln euro, z subskrypcji o 86 proc. (149,1 mln euro), a z SaaS o 78 proc. (22,4 mln euro). Dostawca odnotował spadek zysku operacyjnego o 29 proc., do 22,8 mln euro. Miał stratę netto (non-IRFS) -14,3 mln euro.

Na koniec ub.r. grupa zatrudniała blisko 5 tys. osób. Software AG należy do weteranów branży. Działa od 1969 r.