Andy Bryant po 7 latach ustąpił ze stanowisko prezesa Intela. Omar Ishrak przejął tę funkcję ze skutkiem natychmiastowym – poinformowała firma. Ishrak jako niezależny dyrektor jest w zarządzie Intela od 2017 r. Obecnie kieruje także Medtronic, producentem urządzeń medycznych (odejdzie z tej firmy w kwietniu).

Andy Bryant już w ub.r. zapowiedział, że nie będzie starał się ponowny wybór na zgromadzeniu akcjonariuszy w maju 2020 r. Decyzję o odejściu już teraz uzasadniono „ułatwieniem efektywnej zmiany”. Bryant zadeklarował przy tym „wielki optymizm" co do przyszłości Intela. Pozostanie w zarządzie jeszcze przez kilka miesięcy. Przez wiele lat pełnił funkcje kierownicze w Intelu, był m.in. dyrektorem finansowym oraz administracyjnym.

Nowa dyrektor z doświadczeniem w Amazonie

Do zarządu Intela powołano ponadto jako niezależnego dyrektora Alyssę Henry, która była dotychczas szefem sprzedaży w Square – jest to dostawca oprogramowania, sprzętu, usług finansowych dla MŚP i konsumentów. Wcześniej 8 lat spędziła w Amazonie, gdzie była m.in. wiceprezesem AWS odpowiedzialnym za pamięci masowe.

Roszady kadrowe w Intelu następują w czasie, gdy już od połowy 2018 r. utrzymuje się niedostateczna podaż procesorów do komputerów i serwerów. W październiku ub.r. CEO Bob Swan zapowiadał, że w 2020 r. moce produkcyjne zostaną zwiększone o 25 proc.

Cięcie cen procesorów?

W II poł. 2020 r. Intel planuje obniżkę cen procesorów – twierdzi Digitimes, powołując się na źródła z branży. W ten sposób chce bronić się przed rosnącą konkurencją AMD, które w minionym roku odebrało już potentatowi część udziałów w rynku.