Intel zakończy produkcję SoC (System on Chip) do sprzętu mobilnego. Ze sceny zejdzie oferowana od lat seria Atom. Ze skutkiem natychmiastowych zostają skasowane projekty SoFIA 3GX, LTE i LTE2 oraz Broxton. Ich los podzielą także czipy Cherry Trail.

Brian Krzanich, CEO Intela, wyjaśnia, że gigant koncentruje się obecnie na chmurze, Internecie rzeczy, rozwiązaniach programowalnych i komunikacji 5G. Zapowiada, że zasoby obecnie wykorzystywane na rozwiązania mobilne zostaną przeznaczone na 'produkty, który dają większy zysk i wspomagają naszą strategię’. Biorąc pod uwagę spory spadek sprzedaży tabletów, koniec wzrostów na smartfonach, a do tego topniejące ceny komponentów i sprzętu, decyzja Intela jest zrozumiała.

Koncern najwyraźniej nie rezygnuje zupełnie z podzespołów mobilnych. Ma w ofercie np. modemy LTE do smartfonów i tabletów. Ponadto Brian Krzanich wymienił 5G jako 'kluczową technologię dostępu do chmury i rozwoju w kierunku zawsze połączonego świata’. Jego zdaniem łączność jest fundamentalna dla wszystkich rozwiązań łączących sprzęt z chmurą. Chce, by Intel odegrał najważniejszą rolę w ewolucji do komunikacji 5G, dostarczając 'systemy 5G end-to-end, od modemów do stacji bazowych oraz rozmaite formy łączności, dostępne teraz i w przyszłości’.