Według The Wall Street Journal Intel planuje przejęcie GlobalFoundries Ten ruch przyspieszyłoby jego plany produkcji większej liczby chipów dla innych firm. Co prawda rzecznik Intela, zapytany o tę sprawę przez redakcję amerykańskiego CRNa odmówił „komentowania plotek i spekulacji”. Jednak, jak przypomina amerykański CRN, nowy dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, w marcu powiedział, że Intel planuje zwiększyć wykorzystanie zewnętrznych fabryk do produkcji szeregu produktów Intela. Powiedział też, że Intel znacznie rozszerzy swoją działalność produkcyjną i stworzy chipy dla innych firm. Jedną z tych innych firm może być rywal Intela, AMD. CRN.com przypomina także, że AMD pozostaje głównym klientem GlobalFoundries. Obie firmy w maju podpisały porozumienie w sprawie rozszerzenia zobowiązania GlobalFoundries do zdolności produkcyjnych i cen „wafli” AMD oraz wyznaczenia nowych rocznych celów zakupu „wafli” na lata 2022, 2023 i 2024.

Działania zmierzające do zwiększenia możliwości Intela w zakresie produkcji chipów, wraz z potencjalnym przejęciem GlobalFoundries, mają miejsce w czasie, gdy branża IT, a także wiele innych branż, w tym samochodowa, cierpi z powodu niedoboru chipów. Jednocześnie rząd USA chce pomóc producentom chipów w inwestowaniu w amerykańskie zdolności produkcyjne. Pragnie w ten sposób zapobiec przejęciu przez chińskie firmy zbyt dużej kontroli nad tym krytycznym rynkiem. W marcu Intel poinformował, że zainwestuje 20 miliardów dolarów w dwie nowe fabryki w Arizonie.

Intel w Europie

Intel mógłby wydać 20 miliardów dolarów na dwa zakłady produkujące półprzewodniki w Europie i nawet do 100 miliardów dolarów w ciągu kilkudziesięciu lat. Firma poszukuje jednak dotacji i wsparcia od rządów europejskich, aby pomóc w realizacji projektów. Negocjacje rozpoczęły się po tym, jak UE oświadczyła, że ma nadzieję wyprodukować co najmniej 20 procent światowych półprzewodników (według wartości) do 2030 r., w porównaniu z 10 procentami w zeszłym roku, w ramach inicjatywy „Cyfrowy kompas”.

Jesteśmy dobrze przygotowani, aby uczynić ten projekt całym ekosystem, a nie tylko kilkoma odizolowanymi ścieżkami w jednym państwie członkowskim – powiedział Greg Slater, wiceprezes Intela ds. globalnych spraw regulacyjnych, w rozmowie z Financial Times. – Wierzymy, że jest to projekt, który przyniesie korzyści całej Europie.

Intel przyjrzał się Niemcom, Holandii, Francji i Belgii. Powiedział, że do zbudowania fabryki w każdej lokalizacji potrzeba co najmniej 1000 akrów rozwiniętej infrastruktury. Oczekuje się, że decyzja zostanie podjęta do końca roku.

Źródło: crn.com, datacenterdynamics.com