Intel zawarł kontrakt dotyczący Centaur Technology. Jest to założona w 1995 r. spółka zależna tajwańskiego koncernu VIA, zajmująca się badaniami i rozwojem w zakresie czipów x86. Ma siedzibę w Teksasie.

Szczegółowe warunki umowy nie zostały ujawnione. Z informacji VIA wynika, że amerykański koncern zapłaci 125 mln dol., a w zamian przynajmniej część zespołu Centaura będzie pracować dla Intela. Transakcja ma zostać sfinalizowana po spełnieniu „zawartych w umowie warunków”, których nie ujawniono. Nie jest jasne np., co stanie się z patentami Centaura.

Czipy do serwerów, PC, systemów wbudowanych

Jak podaje Centaur w informacji o firmie, „zespół projektantów procesorów opracowuje wysokowydajne, bogate w funkcje rdzenie mikroprocesorów x86 i układy SOC, które napędzają innowacje systemowe na rynkach serwerów, PC i systemów wbudowanych„, czyli kreuje rozwiązania na różne platformy. Jako wielkość zatrudnienia spółki wskazano przedział 51-200 osób.

W ostatnich latach teksańska firma zajmowała się m.in. układami serwerowymi. Rozwój biznesu data center należy natomiast do kluczowych dla Intela.

Amerykański gigant przypuszczalnie przejmie kompetencje i fachowców Centaura, zwiększając tym samym swoje możliwości w zakresie układów x86. VIA swego czasu miała ambicje, by powalczyć o większe udziały na rynku procesorów x86 (Centaura przejęła w 1999 r.), jednak nie udało jej się wyjść z niszy.

Intel w obliczu niedoboru czipów na rynku koncentruje moce produkcyjne na podzespołach, na które jest największe zapotrzebowanie. W minionym miesiącu poinformował, że zamierza wstrzymać dostarczanie ponad 30 kontrolerów i adapterów sieci ethernet do serwerów.