Koncern wstrzyma produkcję ponad 30 kontrolerów i adapterów sieci ethernet do serwerów, co tłumaczy chęcią utrzymania dostaw tych produktów ethernetowych, które są sprzedawane w większych ilościach – informuje amerykański CRN.

Zapowiedź cięcia asortymentu pojawia się wkrótce po tym, jak CEO Pat Gelsinger przyznał, że niedobór kontrolerów ethernetowych ma znaczący wpływ na rynek centrów danych i hamuje rozwój grupy data center Intela.

„Uwierzcie mi, wysyłalibyśmy znacznie więcej jednostek, gdyby nie ograniczał nas łańcuch dostaw innych komponentów w branży” – twierdzi Gelsinger. Dodaje, że są bardzo duże zaległości w dostawach zarówno u operatorów chmurowych, jak i klientów OEM Intela.

„Ograniczenie mocy produkcyjnych zmniejszyło zdolność Intela do sprostania bezprecedensowemu zapotrzebowaniu na kontrolery ethernet. Firma przyspieszyła plany wycofania z eksploatacji niektórych produktów, aby skonsolidować i utrzymać podaż produktów o wysokich wolumenach” – wyjaśnia koncern w komunikacie.

Niektóre kontrolery nie mają alternatywy

Zamówienia na wycofywane kontrolery będzie można składać jeszcze do 22 stycznia 2022 r. Jednak Intel już teraz zachęca klientów i partnerów do natychmiastowego przejścia na alternatywne produkty.

W przypadku czterech wycofanych produktów Intel przyznał, że ​​„nie ma możliwości wymiany typu drop-in, zalecanego przeprojektowania lub adaptera”. Chodzi o kontrolery ethernet X550-BT2, X550-AT i I350-BT2, które są sprzedawane na firmom OEM, a także I350-BT2.

W lipcu br. Pat Gelsinger, oceniał, że minie jeszcze rok lub dwa, zanim branża będzie w stanie całkowicie zniwelować różnicę między popytem a podażą procesorów.