IBM osiągnął największą poprawę przychodów od blisko 3 lat, czyli o… 1 proc. w I kw. 2021 r., do 17,7 mld dol., wypracowując 955 mln dol. zysku netto, co oznacza spadek o 19 proc. r/r.

Wzrost wydaje się skromny, ale jest pozytywnym zaskoczeniem dla analityków. Długo sprzedaż giganta spadała, a w I kw. br. spodziewano się nieco niższych przychodów. Także zysk na akcję przekroczył oczekiwania. Do tego poprawiła się marża brutto – o 120 pkt bazowych, do 46,3 proc.

Rejs w kierunku hybrydowego świata

Dobre wyniki w chmurze, generowane dzięki coraz szerszemu przyjęciu przez klientów naszej platformy chmury hybrydowej, a także rozwój oprogramowania i doradztwa, umożliwiły nam dobry początek roku” – twierdzi Arvind Krishna, CEO IBM.

Wyniki potwierdzają, że chmurowy biznes wyraźnie rośnie – poprawił się o 21 proc., osiągając wartość 6,5 mld dol. W podsumowaniu 12 miesięcy wzrost wyniósł 19 proc., czyli wysoka dynamika jest stała. Dotychczas wzrost w chmurze nie rekompensował spadków w tradycyjnych biznesach.

Jak zwykle dynamicznie idzie w górę Red Hat (+17 proc. obroty r/r w I kw. br.), którego rozwiązania budują platformę chmury hybrydowej IBM.

Chmura hybrydowa oraz sztuczna inteligencja to kluczowe obszary rozwoju IBM, który od lat przechodzi transformację w tym kierunku.

W ramach zmian korporacja pożegna się z działem usług infrastrukturalnych, skoncentrowanym na instalacjach on-premise. Podział ma zostać sfinalizowany do końca 2021 r.