IBM przejmie Nordcloud. Jest to fińska firma specjalizująca się w rozwiązaniach chmurowych opartych na platformach liderów rynku – AWS, Microsoftu i Google Cloud oraz na usługach aplikacji natywnych dla chmury. Gartner umieścił ją w obszarze usług profesjonalnych i zarządzanych w Magicznym Kwadrancie w 2020 r. jako top cloud-native MSP.

Firma założona w 2011 r. w Helsinkach ma oddziały w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, a także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Norwegii i Danii. W sumie zatrudnia 450 osób. Rocznie generuje ok. 50 mln euro obrotów.

Jest to kolejny już w tym roku zakup IBM związany z priorytetową dla firmy strategią chmury hybrydowej. Fachowcy Nordcloud m.in. z Polski mają wspierać wdrażanie hybrydowej platformy chmurowej Big Blue i pomóc klientom w migracji, zarządzaniu i innowacjach w chmurze. Nordcloud ma ok. 1 tys. klientów.

W tym roku IBM wchłonął już kilka start-upów z obszaru chmury. Jak stwierdził dla Reutersa prezes korporacji Jim Whitehurst, w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się nabywania dużych firm w segmencie cloud. „Nie widzę jakiegoś dużego przejęcia o wartości 10 mld dol., które musielibyśmy zrobić” – ocenia przedstawiciel korporacji. Rekordowym zakupem IBM był jak dotąd Red Hat w 2019 r. za 34 mld dol. Cena za Nordcloud nie została ujawniona.

IBM w związku z koncentracją na chmurze hybrydowej i innych perspektywicznych zdaniem firmy obszarach, jak sztuczna inteligencja i analityka, zapowiedział oddzielenie od firmy działu usług infrastrukturalnych.