Producent jak co roku ogłosił listę „IBM Next Five in Five” – pięciu innowacyjnych rozwiązań, które znacząco mogą wpłynąć na życie ludzi w najbliższym okresie. Przewidywania oparto na analizie trendów rynkowych, a zaprezentowane nowinki to projekty, które weszły w fazę pilotażu.

1. Nie trzeba będzie pamiętać haseł, czyli identyfikacja biometryczna

Według IBM za 5 lat nie będziemy musieli tworzyć ani pamiętać haseł do różnych loginów. Zniknie obawa przechwycenia ich przez hakerów. Wystarczy identyfikacja za pomocą danych biometrycznych, takich jak siatkówka oka, głos, kształt twarzy, gesty, które są nie do podrobienia. Każdy będzie mógł pobierać pieniądze z bankomatu wypowiadając imię lub przysuwając oko do czytnika. W ten sam sposób sprawdzimy stan konta bankowego np. w telefonie komórkowym.
 

2. Komputer sterowany myślą

IBM pracuje nad podłączeniem mózgu do takich urządzeń jak komputer i smartphon. Ma to funkcjonować tak – wystarczy pomyśleć o wykonaniu telefonu do jakiejś osoby, a połączenie zostanie zrealizowane. W ten sam sposób poruszymy kursorem na ekranie komputera.

Działanie takiego systemu opiera się na właściwym odczytaniu impulsów elektrycznych wytwarzanych przez mózg. Powstały już hełmofony z odpowiednimi czujnikami. IBM wdrożył hełmofon, który uruchamia gry komputerowe (kosztuje ok. 300 dol.).

3. Energia nie zostanie zmarnowana, czyli wykorzystanie odnawialnych źródeł

Wszystko, co porusza się albo wytwarza ciepło, ma potencjał wytwarzania elektryczności. Obecnie IBM pracuje nad pozyskaniem prądu z fal morskich. Zdaniem koncernu postęp w pracach umożliwi wykorzystanie chodzenia, biegania, jazdy na rowerze, ciepła komputera, ruchu wody w rurach do zasilania urządzeń. Np. moduł magazynujący energię w bucie zapewni prąd do doładowania telefonu (według IBM podczas godziny marszu człowiek wytwarza 67 watów). Nowatorski akumulator odbierze energię z kręcących się kół roweru. Jak zapewnia koncern, pilotażowe badania już trwają, a realizuje je nie tylko IBM.

4. Poczta bez spamu
 
Reklamy i informacje zostaną dostosowane do zainteresowań konkretnych osób, a filtry antyspamowe zrobią się tak dokładne, że nikt już nie będzie atakowany niechcianymi ofertami. IBM pracuje nad systemem, który wykorzystuje statystyki w czasie rzeczywistym. Futurystyczne wyszukiwarki nazwane „sense-making” umożliwią odnajdywanie tylko tych danych, które interesują internautów.

5. Koniec cyfrowego wykluczenia
 
Według IBM za 5 lat liczba używanych urządzeń przenośnych osiągnie 5,6 mld szt. Będą mogli z nich korzystać nawet ludzie, którzy nie umieją czytać i pisać, obsługując sprzęt za pomocą głosu. Obecnie projekt jest realizowany w Indiach przez IBM we współpracy z lokalnymi sieciami.