Otwarte w Poznaniu Centrum Innowacji to pierwszy etap wspólnej inwestycji, której celem będzie współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, m.in. w zakresie przetwarzania danych i ich przechowywania w chmurze (optymalizacji platform obsługowych oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem) oraz architektur superkomputerowych, czyli High Performace Computing (optymalizacji oprogramowania do realizacji obliczeń równoległych dla HPC oraz optymalizacji systemu obliczeniowego w ujęciu TCO, w szczególności dla systemów z chłodzeniem Direct Liquid Cooling). 

System superkomputerowy, użytkowany w modelu chmury HPC, będzie stanowił węzeł przetwarzania i gromadzenia danych dla laboratoriów technologii informacyjno-komunikacyjnych. Umożliwi oferowanie przez Centrum Innowacji PCSS-Huawei usług chmurowych na niedostępnym dotychczas poziomie, w trybie „Laboratorium IT jako usługa”. 

–  To pierwsza taka umowa podpisana przez Huawei ze ośrodkiem akademickim na świecie. Mamy w tej chwili kilkanaście centrów, natomiast są to centra, w których rozwijamy rozwiązania telekomunikacyjne – powiedział Dominik Dziarczykowski, Huawei Global Solution Elite Team Europe. 

W ośrodku na bazie ponad 1000 serwerów Huawei powstał superkomputer Orzeł/Eagle o mocy 1,4 PFlops, który zajmuje 80 pozycję na liście Top 500 najszybszych systemów na świecie. Jest to według firmy jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, jaki działa w regionie EMEA oraz jeden z trzech najmocniejszych tego typu w Polsce. Wykorzystano w nim bezpośrednie chłodzenie cieczą (DLC). Dzięki temu 80 proc. ciepła jest odprowadzana za pośrednictwem zamkniętego i energooszczędnego systemu. 
 

Klaster oraz system chłodzenia wodnego zaprojektował i wykonał ITprojekt, partner Huawei.  

Nowa infrastruktura, obejmująca zarówno system Orzeł/Eagle, jak i chmurę służącą do gromadzenia i archiwizacji danych (ok. 47 PB), będzie wykorzystywana do obliczeń w ramach międzynarodowych i krajowych projektów badawczych m.in. z obszaru fizyki wysokich energii (CERN), bioinformatyki, radioastronomii i symulacji zanieczyszczeń środowiska. Stanowić będzie również ważny element budowy większego systemu obliczeniowego w Europie, realizowanego przez inicjatywę PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe). 

System umożliwi także analizy dużych zbiorów danych (Big Data) i obliczenia superkomputerowe w modelu chmury HPC. Z tych usług będą mogły skorzystać zarówno duże firmy jak i przedsiębiorstwa MŚP.

Centrum Innowacji PCSS-Huawei zostało powołane na mocy porozumienia podpisanego 23 listopada 2015 r. w Szanghaju w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.