Roszczenie wynika z zapisów umowy inwestycyjnej (dotyczącej sprzedaży Karenu) z ub. roku. Otóż Texass Ranch Company zobowiązał się odkupić od Contanisimo – cypryjskiej spółki zależnej Komputronika – ponad 18 mln akcji Karenu (obecnie Clean & Carbon Energy) po 2,66 zł sztukę. W lipcu br. Texass Ranch Company i Halina Paszyńska jednostronnie cofnęli oświadczenie woli, co oznaczało, że odmawiają nabycia papierów na uzgodnionych warunkach. Próba wycofania się z obietnicy zapewne wynika z faktu, że wartość akcji CCE jest coraz niższa i dziś TRC musiałby za nie zapłacić 9 razy więcej niż na giełdzie.

Komputronik i Contanisimo nadal domagają się od spółki Haliny Paszyńskiej realizacji zobowiązań z ubiegłorocznego kontraktu. Contanisimo poszło w tej sprawie do sądu. W dniu 6 października stronom doręczono postanowienie. Otóż sąd przychylił się do wniosku firmy należącej do Komputronika i postanowił zabezpieczyć roszczenie ustanawiając hipotekę przymusową na trzech nieruchomościach Texass Ranch Company na kwotę 48,7 mln zł.

Komputronik poinformował, że od postanowienia sądu nie ma odwołania. Zgodnie z kontraktem inwestycyjnym z ub. roku Texass Ranch Company ma jeszcze rok, by odkupić od Contanisimo pozostające w jego portfelu papiery CCE po 2,66 zł za sztukę. W dniu 7 października na zakończenie notowań na warszawskiej giełdzie akcje Clean & Carbon Energy kosztowały 30 gr.