Niemiecka firma Kontron kupuje fabrykę Fujitsu w Augsburgu wytwarzającą przemysłowe płyty główne. Przejęcie ma nastąpić w październiku 2019 r. We wrześniu ub.r. japońska korporacja zapowiedziała, że rezygnuje w produkcji sprzętu i podzespołów w Europie. Sprzedany zakład to część tego biznesu.

Kontron to spółka zależna koncernu S&T, która specjalizuje się w komputerach wbudowanych oraz wykorzystywanych w rozwiązaniach Internetu rzeczy. Przejęty biznes sprzętowy ma stanowić dopełnienie rozwiązań wykorzystujących własne oprogramowanie i usługi IoT. Dotychczasowi klienci Fujitsu mają mieć zapewnioną kontynujację dostaw. Specjaliści japońskiego koncernu od badań i rozwoju, produkcji i dystrybucji mają nadal pracować w kupionej fabryce, tym razem dla Kontronu.

Zakłady Fujitsu w Augsburgu wytwarzają komputery, serwery i macierze oraz płyty główne. Całość ma zmienić właściciela najpóźniej do września 2020 r. – według zapowiedzi. Produkcja zostanie przeniesiona do Japonii, co według Fujitsu umożliwi większą elastyczność w wytwarzaniu sprzętu i podzespołów oraz sprawniejszą logistykę. Zostanie zachowana dotychczasowa sieć dystrybucyjna i serwisowa – zapewnia koncern.