Urządzenia smart, jak telewizory, głośniki, lodówki, zegarki generują duże ryzyko związane z bezpieczeństwem cyfrowym. Zaproszeniem dla hakerów są zwłaszcza sprzęty z autorskimi zamkniętymi systemami operacyjnymi – obsługują 34 proc. inteligentnych urządzeń pracujących w domach, a odpowiadają za 96 proc. wszystkich wykrytych luk w zabezpieczeniach – według Bitdefender. Ta niepokojąca statystyka prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie.

Co gorsza, systemy bezpieczeństwa IT oferowane przez producentów często mają problemy z prawidłową współpracą ze sprzętem IoT.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w domach jest IOS z 37 proc. udziałem w rynku. Jednak w przypadku tego systemu luki w systemie operacyjnym są bardzo rzadkim zjawiskiem – na poziomie 0,7 proc.

Źródło: Bitdefender

Trzeba zabezpieczyć smart home

Dziurawe systemy operacyjne połączonych urządzeń wskazują na pilną potrzebę poprawy bezpieczeństwa smart home i generują rosnące ryzyko dla tego ekosystemu, który będzie rósł w szybkim tempie – średnio o 14 proc. co roku do 2024 r. (według IDC). Wówczas w użyciu ma być już 1,4 mld urządzeń smart home, czy o 64 proc. więcej niż w 2020 r. (854 mln).