Rynek szaf serwerowych data center wzrośnie do 6,6 mld dol. w 2027 r. z 4,4 mld dol. w 2022 r. Roczna stopa wzrostu wyniesie w tym okresie średnio 8,7 proc. – według MarketsandMarkets.

Popyt powinien się zwiększać ze względu na zapotrzebowanie przedsiębiorstw na kolokację, analitykę dużych zbiorów danych, modernizację infrastruktury IT oraz z uwagi na rosnącą gęstość serwerów.

Co istotne, przygotowanie środowiska sprzętowego do wdrożenia szaf wymaga usług, takich jak projektowanie i doradztwo, instalacja, a następnie konserwacja i wsparcie. Do tego dochodzi integracja z istniejącą infrastrukturą centrum danych. Jak stwierdzono, klienci potrzebują usług doradczych, aby zoptymalizować zużycie energii.

Oczekuje się, że wyższe wydatki na rozwiązania do centrów danych i powiązane z nimi usługi, otworzą nowe możliwości rozwoju rynku, co ostatecznie doprowadzi do wzrostu segmentu usług.

Analitycy spodziewają się, że wydatki na serwis i wsparcie będą rosnąć najmocniej do 2027 r., ponieważ centra danych wymagają regularnych przeglądów, konserwacji, wymiany szaf itd. Usługi te obejmują również wsparcie na miejscu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania racków.

Jeśli chodzi o sprzęt, to przewiduje się, że w najbliższych latach w najszybszym tempie będzie zwiększać się popyt na szafy z otwartą ramą oraz duże, 23-calowe konstrukcje, z uwagi na rosnące zagęszczenie centrów danych i coraz wyższe wymagania dotyczące zasilania.