W 2021 r. infrastruktura przesyłania danych stanie się równie ważna jak media gwarantujące dostawy prądu, wody czy gazu – twierdzi Vertiv. Według firmy będzie to jeden z głównych trendów dotyczących data center w 2021 r.

Firma zakłada, że zwiększy się liczba użytkowników, ponieważ gwarantowanego dostępu do aplikacji online będą oczekiwać także mieszkańcy niewielkich miejscowości. Wzrośnie presja na operatorów centrów danych, aby zapewniali nieprzerwaną łączność nawet na brzegu swoich sieci.

Sieci hybrydowe muszą zapewnić wysoką dostępność

Powszechne stanie się oczekiwanie gwarantowanego, bezpiecznego połączenia w coraz bardziej rozproszonych sieciach hybrydowych w takim samym stopniu, jaki dotyczy nieprzerwanej pracy wewnętrznej infrastruktury centrów danych – uważają eksperci.

„Od pewnego czasu od centrów danych oczekuje się gwarancji dostępności usług podobnej, jak w przypadku infrastruktury jednostek użyteczności publicznej. Pandemia skrystalizowała potrzebę zdefiniowania i wdrożenia oficjalnych reguł dostępności tych usług” – mówi Gary Niederpruem, dyrektor ds. strategii i rozwoju w Vertiv.

W związku z przyspieszeniem cyfryzacji przedsiębiorstw Vertiv wskazuje na kilka trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2021 r.

Coraz bardziej zdalnie

Vertiv przewiduje, że spowodowane pandemią projekty i inwestycje w infrastrukturę IT, związane np. ze rozproszeniem pracowników, będą kontynuowane i rozszerzane, tak aby zapewnić bezpieczną, niezawodną i efektywną pracę.

Producent uważa, że zdalny wgląd w stan infrastruktury IT oraz funkcje zarządzania nią będą miały kluczowe znaczenie. W wielu firmach podejmowane są już próby zdalnego serwisowania sprzętu IT– te praktyki prawdopodobnie będą kontynuowane po pandemii.

Funkcje centrów danych dotrą do brzegu

Dziś infrastruktura brzegu sieci stanowi funkcjonalne rozszerzenie centrum danych. Zdaniem ekspertów w infrastrukturze edge pojawią się rozwiązania zapewniające hiperskalowalność oraz obecne do tej pory tylko w środowiskach korporacyjnych.

W ten sposób zapewniona zostanie większa inteligencja architektury IT i możliwość sprawowania nad nią kontroli. Większy nacisk będzie położony na jej dostępność i odprowadzanie ciepła z serwerowni, jak i na efektywność energetyczną systemów.

„Wszędzie tam, gdzie istnieje duże zagęszczenie rozwiązań do przetwarzania danych, będzie istniało zapotrzebowanie na moc obliczeniową także na brzegu sieci” – zauważa Giordano Albertazzi, prezes Vertiv w regionie EMEA.

Według szefa firmy w regionie wdrażanie infrastruktury brzegowej jest ściśle powiązane z sieciami 5G, a także z projektami zapewniającymi zrównoważony rozwój środowiskowy.

5G wymusi efektywniejsze zarządzanie energią

Operatorzy sieci 5G położą nacisk na zmniejszenie wzrostu zużycia energii, spowodowanego przez nową infrastrukturę (szacunkowo dla 5G potrzeba 3,5x więcej energii niż w 4G). Ten skok ma zostać ograniczone przez wdrażanie bardziej efektywnych rozwiązań i stosowanie najlepszych praktyk.

Fala innowacji poprawi zużycie energii

Wraz ze wzrostem liczby centrów danych, zwłaszcza hiperskalowych, dostawcy usług chmurowych i kolokacyjnych będą musieli kontrolować poziom zużycia energii elektrycznej i wody.

W nadchodzącym roku będziemy obserwować falę innowacji, skoncentrowanych na efektywności energetycznej i cieplnej w ekosystemie centrum danych – uważa Vertiv. Operatorzy mają skorzystać dzięki redukcji kosztów, zgodności z regulacjami prawnymi.