Propozycje założeń przedstawione przez Ministerstwo Cyfryzacji, dotyczące unijnego Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA), są kierunkowo właściwe – ocenia Związek Cyfrowa Polska.

Nowe przepisy mają określić m.in. obowiązki platform sprzedażowych i stworzyć bezpieczniejsze środowisko online z uwzględnieniem wyzwań takich jak sprzedaż nielegalnych towarów czy dezinformacja.

Więcej informacji o przepisach Aktu o Usługach Cyfrowych opublikowaliśmy w artykule CRN Polska.

Jak podkreśla Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, prawidłowe wdrożenie DSA jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania firm działających na polskim rynku cyfrowym.

Będzie to jeden z najważniejszych filarów prawa cyfrowego, które zapewni firmom i użytkownikom bezpieczne korzystanie z sieci” – twierdzi prezes.

W opinii skierowanej do Ministerstwa Cyfryzacji, eksperci Cyfrowej Polski akceptują m.in. wyznaczenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej do roli koordynatora do spraw usług cyfrowych i ochrony konsumentów. Podkreślają też istotną rolę zaufanych sygnalistów. Dobrze oceniono także nakreśloną przez resort rolę sądu i urzędu do spraw konsumenckich – UOKiK oraz SOKiK w tym procesie.

Zgodnie z propozycjami, status zaufanego sygnalisty może być przyznawany przez prezesa UKE tylko podmiotom (a nie pojedynczym osobom), które wykazują się odpowiednią ekspertyzą i umiejętnościami w obszarze identyfikacji nielegalnych treści. Przyznanie statusu zdaniem Cyfrowej Polski powinno być konsultowane ze służbami bezpieczeństwa.

Co do naruszeń obowiązków wynikających z DSA, to zdaniem związku postępowanie w tej sprawie powinno być inicjowane przez koordynatora ds. usług cyfrowych. Taki proces musi ograniczać się do naruszeń wdrażanych przepisów, a kwestie indywidualne powinny być nadal rozstrzygane w ramach wewnętrznych postępowań dostawców usług, np. poprzez skargi – w ocenie organizacji.

Regulować, ale nie przeregulować

Prezes Związku Cyfrowa Polska zwraca uwagę, że proponowane działania legislacyjne nie wykraczają poza zakres określony w Akcie o Usługach Cyfrowych. To dobrze, że w tym wypadku uniknięto przeregulowania. „Nie możemy dopuścić do stłamszenia tej innowacyjnej dziedziny gospodarki poprzez nakładanie nadmiarowych obowiązków” – apeluje Michał Kanownik.

Z treścią Aktu o Usługach Cyfrowych można zapoznać się na stronie EUR-Lex.