Braki czipów mogą zaburzyć dostawy HDD w 2022 r.
Producenci dysków obawiają się niedostatku czipów w 2022 r. Perspektywy tego rynku jeśli chodzi o popyt wyglądają jednak nieźle.
Sprzedaż HDD będzie wahać się w zależności od dostępności części – wynika z przewidywań.
Zbyt mała dostępność układów scalonych nie oszczędza producentów dysków twardych. Powoduje to niepewność co do podaży na rynku w 2022 r. Jednak wśród tajwańskich producentów ODM przeważa optymizm – twierdzi Digitimes.
Niektóre firmy oczekują zwiększenia dostaw na rynku elektroniki użytkowej w przyszłym roku, gdy problemy z dostępnością podzespołów będą się zmniejszać. Przewidywany jest też rosnący popyt na notebooki w związku z pracą w domu, co też powinno sprzyjać sprzedaży HDD.
Zdaniem dostawców nie jest pewne natomiast, czy popyt będzie stabilnie rosnąć w przyszłym roku. Ich miesięczne wyniki zależą w dużym stopniu od dostępności komponentów.
Szef jednego z producentów ODM, Quanta Storage, twierdzi że zwłaszcza zamówienia w drugiej połowie 2022 r. są trudne do przewidzenia.
Co najmniej do 2025 r. powinno być nieźle
Według prognozy IDC z czerwca br. perspektywy rynku HDD wyglądają dobrze na kolejne lata, ze względu na duże zapotrzebowanie na przechowywanie danych. Wskazywana jest rosnąca liczna projektów lokalnych data center, popyt ze strony dostawców usług w chmurze i wdrożeń monitoringu wideo. Z kolei po dobrym dla klienckich dysków twardych 2021 r. oczekiwany jest spadek popytu na dyski do PC, z uwagi na popularność SSD.
W sumie dostawy HDD w przeliczeniu na petabajty powinny rosnąć średnio o 18,5 proc. co roku w latach 2020-2025 – wg prognozy IDC.
Podobne aktualności
Sprzedaż HDD o ponad 10 proc. w dół
Ożywienie rynku nie jest oczekiwane co najmniej do końca 2023 r.
Rynek HDD spadł o 42 proc.
Spowolnienie i popularność SSD sprawiły, że rynek HDD w ub.r. kurczył się w szybkim tempie.