W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że Intel wycofuje się z rynku mini PC , co zostało odebrane jako chęć wyzbycia się działalności innej, niż podstawowa produkcja chipów.

Intel zasugerował przy tym, że biznes związanym z mini PC przejmą partnerzy, oznajmiając: „Współpracujemy z naszymi partnerami i klientami, aby zapewnić płynne przejście i wypełnienie wszystkich naszych obecnych zobowiązań – w tym ciągłe wsparcie dla produktów NUC znajdujących się obecnie na rynku”.

Obecnie wiadomo już, że na podstawie umowy licencyjnej Asus będzie mógł produkować miniaturowe komputery NUC od 10. do 13. generacji, a także rozwijać przyszłe projekty. W tym celu tajwański producent utworzy nowy dział biznesowy o nazwie Asus NUC.

– Jestem przekonany, że ta współpraca wzmocni naszą wizję mini PC, znacznie zwiększając obecność w obszarach takich jak sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy – stwierdził Joe Hsieh, dyrektor operacyjny Asusa, dziękując Intelowi za zaufanie i możliwość kontynuacji linii produktów NUC.

Umowa z Intelem nie jest na wyłączność, co oznacza, że także inni producenci poza Asusem będą mogą starać się o licencję na produkcję popularnych NUC-ów.