Po wzroście przychodów o 36 proc. w II kw. 2021 r. (III kwartał finansowy, zakończony 26 czerwca), Apple uprzedza, że w aktualnym kwartale wzrost wyhamuje (choć pozostanie dwucyfrowy). Powodem są niedobory komponentów.

Otóż Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple’a, ocenia, że w III kw. 2021 r. pogłębią się problemy z dostępnością podzespołów. Uderzą głównie w iPhone’y i iPady.

Na początku minionego kwartału koncern spodziewał się, ograniczenia podaży będą miały wpływ w wysokości 3 do 4 mld dol. na wyniki finansowe w II kw. br. Według CFO wpływ ten okazał się jednak nieco niższy niż dolna granica tych widełek. Nie wiadomo, jaki teraz może być negatywny efekt niedoborów. Nie przedstawiono prognozy na III kw. br.

Co do IV kw. 2021 r., to obecnie trudno jest przewidzieć, jaki on będzie pod względem podaży – wynika z wypowiedzi dyrektorów Apple’a.

„Płacimy więcej niż chciałbym”

CEO Tim Cook przyznał również, że rosną koszty transportu. „Płacimy za fracht więcej, niż chciałbym płacić” – stwierdził. Komponenty według niego natomiast ogólnie nie podnoszą kosztów. „W sumie koszty podzespołów spadają” – utrzymuje CEO.

Sprzedaż większa o ponad 20 mld dol.

Mimo niedoboru komponentów przychody Apple’a w II kw. br. wyniosły aż 81,4 mld dol., co oznacza sprzedaż o przeszło 20 mld dol. większą niż przed rokiem. Zysk netto poszedł w górę niemal dwukrotnie, do 21,74 mld dol.

Największy wzrost osiągnęły iPhone’y (+50 proc., do 39,6 mld dol.). Jest bardzo duży popyt zwłaszcza na smartfony z 5G – twierdzi dyrektor finansowy.

Z kolei wzrost na iPadach wyniósł 12 proc., do 7,37 mld dol.

Mac’i żegnają Intela

Rekord przychodów odnotowano na komputerach Mac – 8,24 mld dol. (+16 proc. r/r). Producent poszerza ofertę sprzętu z własnymi procesorami M1. W ciągu 2 lat firma zamierza przesiąść się z procesorów Intela na własne czipy (minęło już ok. 9 miesięcy okresu przejściowego).

Usługi coraz ważniejszym biznesem

Silny wzrost osiągnięto też w usługach (+33 proc., 17,49 mld dol.) oraz na wearables, urządzeniach do domu i akcesoriach (+36 proc., do 8,78 mld dol.).