Wyniki Apple’a okazały się lepsze od przewidywań. W I kw. 2023 r. (II kw. finansowy) przychody firmy spadły o 3 proc. r/r, do 94,8 mld dol. Zysk netto także zmniejszył się o 3 proc., z 25 mld dol. do 24,2 mld dol.

W podobnej skali (+3 proc. r/r) wzrosła sprzedaż Apple’a w Europie, licząc w USD (do 23,9 mld dol.).

CEO Tim Cook wskazuje kursy walut i wyzwania związane z otoczeniem makroekonomicznym jako główne niesprzyjające lepszym wynikom czynniki.

Jednocześnie zapewnia, że licząc po stałych kursach walut firma zwiększyła sprzedaż na zdecydowanej większości rynków. Co więcej według niego liczba zainstalowanych aktywnych urządzeń Apple’a pobiła kolejny rekord (nie podał liczb).

Już 21 mld dol. z usług

Ponadto rekordowa okazała się sprzedaż usług (czemu zresztą sprzyja coraz więcej urządzeń marki będących w użyciu), osiągając 20,9 mld dol. (+5,5 proc. r/r). Wśród usług są m.in. App Store, Music, iCloud, TV i usługi płatnicze.

Rekord kwartalny osiągnięto na iPhone’ach, gdzie przychody (51,3 mld dol.) przekroczyły oczekiwania i były wyższe o 1,5 proc. r/r. Taki wynik osiągnięto na spadającym rynku smartfonów. Wygląda na to, że koncern pożegnał spore problemy z dostępnością sprzętu, które nękały go w ub.r. (m.in. z powodu lockdownu w fabryce Foxconna w Chinach).

Sprzedaż Mac’ów niższa o ponad 3 miliardy dolarów

Jednak sprzedaż komputerów Mac nie szła tak dobrze i w I kw. br. skurczyła się o ponad 3 mld dol., tj. o 31 proc. r/r (wobec okresu pandemicznego boomu), do 7,2 mld dol.

„Podobnie jak inne nasze linie produktów, Mac boryka się z pewnymi trudnościami makroekonomicznymi i kursowymi” – tłumaczy CEO. Do tego doszła wysoka baza z ub.r. Tim Cook zapewnia, że wynik jest zgodny z oczekiwaniami, podobnie jak w przypadku tabletów.

Przychody z iPadów spadły o blisko miliard dolarów, tj. o 13 proc. r/r, do 6,7 mld dol.

W przypadku urządzeń do noszenia, domu i akcesoriów przychody wyniosły 8,8 mld dol. (w tej grupie są m.in. smartwatche i AirPody) i były podobne jak przed rokiem.

CEO: „masowe zwolnienia to ostateczność”
Apple należy do niewielu dużych firm, które nie przeprowadziły masowych zwolnień. CEO Tim Cook zapewnił, że Apple nadal nie planuje takich redukcji, jakie zafundowali swoim zespołom inni giganci. „Uważam to za ostateczność. Masowe zwolnienia nie są czymś, o czym rozmawiamy w tym momencie” – twierdzi Tim Cook.

CFO Luca Maestri spodziewa się, że przychody firmy będą podobne w II kw. br., jak w I kw. br., o ile sytuacja makroekonomiczna nie pogorszy się.