Amazon w II kw. br. zaskoczył wielokrotnie większym zyskiem niż rok wcześniej – 2,5 mld dol. wobec 197 mln dol., do czego przyczynił się przede wszystkim biznes chmurowy. Obroty AWS wzrosły o 49 proc., do 6,1 mld dol. Cała korporacja odnotowała potężny skok przychodów – o 39 proc., do 52,9 mld dol. Natomiast biznes handlowy był na minusie, ale ograniczył stratę operacyjną z 724 mln dol. do 494 mln dol.

Jeff Bezos, CEO Amazona, komentując ostatnie sukcesy podkreśla znaczenie asystenta głosowego Alexa dla dalszego rozwoju firmy. Pracuje nad nim ośrodek R&D giganta w Gdańsku (Amazon Development Center Poland). Bezos wspomina o tym produkcie w każdym zdaniu. "Chcemy, aby nasi klienci mogli wszędzie wdrożyć Alexę. Obecnie dziesiątki tysięcy developerów w ponad 150 krajach tworzy nowy sprzęt korzystający z asystenta głosowego Alexa. Liczba urządzeń z Alexą w minionym roku wzrosła ponad 3-krotnie. Nasi partnerzy tworzą wiele nowych urządzeń dostosowanych do Alexy, jak głośniki, słuchawki, sprzęt do inteligentnego domu, komputery z Windows 10 czy auta." – wymienia szef korporacji. Jak policzono, w wypowiedziach dotyczących wyników i sprawozdaniu Amazona Alexa pojawia się kilkadziesiąt razy, co pokazuje znaczenie produktu z Polski dla biznesu giganta. Koncern przejął w 2013 r. polską firmę Ivona, która stworzyła syntezator mowy.

A sprzedaż Amazona ma rosnąć. W III kw. br. firma spodziewa się 54 – 57,5 mld dol. światowych przychodów, co oznacza wzrost aż o ok. 30 proc. wobec ub.r. Zysk operacyjny ma wynieść 1,4 – 2,4 mld dol. wobec 347 mln dol. rok wcześniej.