Prawie połowa (48 proc.) przedsiębiorstw dostosowała swoją działalność do pracy zdalnej i hybrydowej za pomocą rozwiązań chmurowych – według raportu Polcomu i Intela. Natomiast 71 proc. uczestników badania – w którym wzięli udział przedstawiciele średnich i dużych firm produkcyjnych (ponad 250 pracowników) – uważa, że przejście na model usługowy jest także sposobem na ograniczenie wydatków.

Takim sam odsetek respondentów wysokie tempo automatyzacji i cyfryzacji uznaje za szansę na wprowadzanie innowacji, które ułatwią działalność i zoptymalizują procesy biznesowe.

W co inwestują firmy w kraju
Najczęściej wymieniane przez przedsiębiorców obszary inwestycji IT to:
komunikacja WiFi 6 i sieci 5G (45 proc. wskazań),
narzędzia automatyzacji zarządzania IT (42 proc.).
Internet rzeczy (41 proc.),
analityka dużych zbiorów danych (36 proc.).
sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (34 proc.).

Wśród pytanych 86 proc. organizacji wywodziło się z sektora produkcji, przemysłu i wydobycia. Wymienione rozwiązania są zatem niezbędne w czasach czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0), ale też pomocne w prawie każdej dziedzinie gospodarki – od przemysłu przez budownictwo i usługi po rolnictwo.

Jednak tylko 20 proc. polskich firm miało strategię cyfryzacji w 2021 r. Najlepiej wypada pod tym względem sektor finansowy i największe firmy.

—————-

Dane zawiera raport Polcomu i Intela „Inwestycje w IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”. Badanie przeprowadził Computerworld.