Zorganizowana grupa przestępcza w latach 2012-2016 wyłudzała VAT w obrocie sprzętem elektronicznym, wyrobami stalowymi, a następnie granulatem tworzyw sztucznych. Straty skarbu państwa oceniono na co najmniej 38,2 mln zł.

Prokuratura okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko 25 osobom. Są to mieszkańcy województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego w wieku od 31 do 62 lat.

Jak ustalili śledczy, oskarżeni puścili w ruch „karuzelę podatkową”, na której jechały polskie i zagraniczne firmy. Do wyłudzeń wykorzystywano mechanizm wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów.

Przestępczy proceder rozpoczynał import towaru do Polski przez spółki pełniące role „znikających podatników”. Kupowały towar z 0 proc. VAT-em, a następnie sprzedawały go firmom krajowym, doliczając 23 proc. VAT-u. Podatek ten nie trafiał jednak do kasy fiskusa. Ostatnia z firm uczestniczących w karuzeli sprzedawała towar za granicę z VAT 0 proc. i występowała o nienależny zwrot podatku naliczonego na wcześniejszym etapie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń VAT-u, uszczuplenia należności publicznoprawnych, poświadczania nieprawdy w dokumentach i ich używania oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Grozi im do 15 lat więzienia.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 1,4 mln zł.